News & Events
TKS esantis astronautas nufotografavo rečiausią reiškinį – spritą per perkūniją
- 2024 27 birželio
- Posted by: webmaster
- Category: Naujienos
Raudonas žaibas trenkia į viršų. Pagauti tokius blyksnius – didelė laimė.
TKS dirbantis NASA astronautas Matthew Dominickas pasidalijo nuotrauka, kurią padarė iš stoties. Kadre užfiksuoti keli žaibo blyksniai galingos audros metu. O virš vieno iš blyksnių matyti raudoni žybsniai. Paaiškėjo, kad tai buvo spritai.
Prieš kelias savaites man labai pasisekė, kai prie Pietų Afrikos krantų filmavau perkūnijos laiko juostą. Viename iš kadrų pasirodė raudonasis spritas. Retas įvykis. Mano žinios apie juos daugiausia iš Vikipedijos. Bet norėjau sužinoti daugiau.
Matthew Dominic
Spritai yra žaibo analogas, tačiau nukreiptas ne iš debesies į paviršių ir ne tarp debesų, o iš audros debesies į viršų. Ir tokie lūžiai įvyksta 50-100 kilometrų aukštyje. Spritai gali būti milžiniški ir siekti 48 kilometrų aukštį.
Iki šiol labai mažai žinoma apie fizinę spritų prigimtį. Juos sunku sugauti. Tokius reiškinius sunku pamatyti iš Žemės – sąlygos turi būti labai palankios. Dažniausiai jie buvo nufotografuoti iš lėktuvų ir erdvėlaivių, ir atsitiktinai. Apsunkina stebėjimus ir trumpa jų trukmė. Blyksniai trunka milisekundes.
Raudona spritų spalva atsiranda dėl atmosferos tankio ir jos sudėties. Jų paplitimo aukštyje rausvą spalvą lemia vyraujantis azotas. Manoma, kad spritai atsiranda virš labai galingų perkūnijos centrų, kur debesys pasiekia didelį aukštį.
Beje, kai kurie žmonės, nežinantys apie spritų egzistavimą, gali juos supainioti su NSO.