News & Events
Kodėl pomidorai skilinėja ant krūmo
Priežastis gali būti viena arba kelios iš karto.
Paprastai įtrūkimai ant vaisiaus yra tik išorinis defektas, kuris neturi įtakos skoniui. Tokias daržoves galima drąsiai valgyti. Jei pastebėjote pažeidimus tik ant vieno vaisiaus, problema greičiausiai kilo dėl atsitiktinio mechaninio poveikio, pavyzdžiui, po krušos sode arba po genėjimo. Kai tai nutinka masiškai, reikia iš naujo apsvarstyti augalų priežiūrą arba veislės pasirinkimą.
Štai veiksniai, galintys lemti tai, kad pomidorai įtrūksta ant krūmo.
Netinkamas laistymas
Kai žemė spėja išdžiūti tarp laistymų, kyla logiškas noras tinkamai sudrėkinti lysvę. Tačiau pomidorai nespėja greitai įsisavinti didelio kiekio skysčio, dėl to vaisių žievelė smarkiai išsitempia ir sutrūkinėja. Ši problema dažnai iškyla šiltnamyje, kur dirvožemis gali intensyviau išdžiūti dėl aukštos temperatūros, arba atvirame grunte per sausrą ar ilgalaikes liūtis. Paprastai išilginiai įtrūkimai ant vaisiaus atsiranda nuo apačios iki viršaus.
Pabandykite sureguliuoti laistymo dažnumą ir normą. Pomidorų lysvėje dirva visada turi būti šiek tiek drėgna. Stenkitės tai atlikti kartą per savaitę, po kiekvieno krūmo šaknimis palaistykite 3-5 litrais vandens. Esant karštam ir sausam orui, tai galima daryti du kartus per savaitę. Žinoma, jei augalai auga atvirame grunte, reikia atsižvelgti į kritulių kiekį.
Mulčiavimas padės apsaugoti dirvožemį nuo išdžiūvimo tarp laistymų. Šiaudus arba nupjautą žolę aplink pomidorus dirvos paviršiuje paskleiskite ne mažesniu kaip 7-10 cm sluoksniu. Laikui bėgant natūrali danga suirs, todėl periodiškai papildykite paklotą.
Yra svarbus niuansas: jei mulčiui naudojate šviežiai nupjautą žolę, paskleiskite ją bent 2-3 cm atstumu nuo augalų stiebų, kad jie nenukentėtų nuo aukštos temperatūros, kuri atsiranda peržydėjus žalumynams.
Temperatūros skirtumas
Dėl šios priežasties pomidorai šiltnamyje paprastai sutrūkinėja. Dieną po kaitria saule uždaroje konstrukcijoje oras gali sušilti iki 40-50 ℃, o naktį – smarkiai atvėsti. Dėl tokių temperatūros „svyravimų” storėja vaisių odelė ir atsiranda žiedų pavidalo įtrūkimų.
Nepamirškite kasdien vėdinti šiltnamio, ypač karštu oru. Ryte atidarykite duris ir langines, o vakare jas uždarykite. Šiek tiek sumažinti temperatūrą padės šiltnamio stogą dengiantis tinklelis. Tai apribos tiesioginių saulės spindulių patekimą į šiltnamį, o oras nebus per karštas.
Per didelis krūmų genėjimas
Gausiai pašalinus žaliąją masę, pomidorai išlaisvintas drėgmės atsargas nukreipia į vaisius, todėl ant žievelės atsiranda įtrūkimų. Taip gali atsitikti iš karto nupjovus peraugusius ūglius arba per daug apkarpius viršūnes ir pašalinus lapus, kad paspartintumėte derliaus nokimą.
Stenkitės šalinti ūglius kas 10-14 dienų – toks periodiškumas nesukels streso ir nesutrikdys krūmų vystymosi. Atminkite, kad pomidorai noksta nuo apačios į viršų. Kai tik vaisiai ant apatinės krumo dalies paaugs bent 80% savo veislės dydžio, pašalinkite po jais esančius lapus. Svarbu palikti dvi plokšteles, kad pomidorai gautų pakankamai maistinių medžiagų. Kai vaisiai ant krūmo pradės nuokti, galite apnuoginti apatinę kamieno dalį.
Krūmo viršūnių genėjimas yra kraštutinė priemonė. Jis būtinas, jei suprantate, kad pomidorai nesubręs iki atkeliaujant vėsesniems orams, kai nakties temperatūra nukrenta iki 10 ℃ ar daugiau. Pasistenkite apskaičiuoti, kada tokios sąlygos paprastai susidaro jūsų vietovėje, ir genėkite likus 45-50 dienų iki jų. Palikite du lapus virš viršutinio kiaušinėlio ir pirštais arba dezinfekuotomis žirklėmis švelniai atskirkite ūglio viršūnę.
Veislės ypatybės
Kai kurių veislių pomidorų įtrūkimai gali būti normos variantas. Pavyzdžiui, taip atsitinka su stambiavaisėmis veislėmis ir hibridais, tokiais kaip „Jaučio širdis”. Pomidorai per greitai užauga, pasiekia įspūdingą dydį, ir žievelė tiesiog nespėja paskui minkštimo augimą.
Jei jums nepatinka vaisiai su žymėmis arba jei, pavyzdžiui, auginate daržoves pardavimui, atkreipkite dėmesį į veisles ir hibridus, kurie yra atsparūs įtrūkimams.