News & Events
Galimos priežastys: netinkamas sodinimas, augalo amžius, mitybos trūkumas ir saulės trūkumas.
Kai žydi bijūnai
Bijūnai daugiausia žydi gegužės ir birželio mėnesiais. Tuomet žydi labiausiai paplitusios šių augalų veislės. Laikas gali pasikeisti anksčiau arba vėliau, priklausomai nuo to, koks šiltas buvo pavasaris.
![](https://s4.lt/wp-content/uploads/2024/06/bijuna1-1024x683.webp)
Tačiau dabar galima rasti vadinamųjų ito hibridų bijūnų, kurie žydi iki rugpjūčio. Tačiau tokios rūšys nėra dažnos įprastuose soduose.
![](https://s4.lt/wp-content/uploads/2024/06/bijunai2-1024x683.webp)
Kodėl bijūnai nežydi
Atidžiai apžiūrėkite kiekvieną elementą ir pagalvokite, kuri iš toliau išvardytų priežasčių galėtų būti kuklaus žydėjimo priežastis. Gali būti viena problema arba kelios.
Netinkamas sodinimas
Bijūnų sodinukus į sodinimo duobutę reikia sodinti taip, kad jų viršutinis pumpuras būtų maždaug 5-7 cm žemiau lysvės dirvos paviršiaus. Jei augalas bus pasodintas per giliai, jam bus sunku sudygti, formuosis silpni ūgliai. O jei, priešingai, šakniastiebį pasodinsite aukščiau tinkamo lygio, gėlių pumpurai rizikuoja nušalti. Geriausiu atveju gausite tik žalią krūmą be pumpurų, o blogiausiu atveju bijūno galite visai netekti.
Optimalus laikas bijūnams sodinti ar persodinti yra nuo balandžio pradžios iki gegužės vidurio, kai dirva įšyla iki 2-5 laipsnių Celsijaus, bet dar nėra stabilios pavasarinės šilumos. Antrasis tinkamas laikotarpis būna apie rugpjūčio pabaigą – rugsėjo pradžią, kai nakties ir dienos oro temperatūros skirtumas tampa didelis. Tuo metu termometro stulpelis naktį neturėtų pakilti aukščiau 5-10 laipsnių Celsijaus, o dieną – aukščiau 14-20 laipsnių Celsijaus.
Palaukite tinkamo laiko ir atsargiai iškaskite krūmą sodo šakelėmis, atsitraukdami nuo jo kraštų apie 15-20 cm. O tada pasodinkite bijūną pagal visas taisykles, vadovaudamiesi mūsų nurodymais.
Šviesos trūkumas
Kad bijūnai normaliai vystytųsi ir gausiai žydėtų, jie turėtų augti gerai apšviestose vietose. Geriausia rasti vietą, kur prieš pietus ryškiai šviečia saulė, o po pietų susidaro lengvas pavėsis. Jei bijūnas nuolat būna tamsiame sodo kampe, jo stiebai pradeda ištįsti ir išleidžia smulkius žiedus.
Prieš imdamiesi drastiškų veiksmų ir persodindami bijūną į naują vietą, gerai apžiūrėkite gėlyną. Galbūt jo kaimynai per daug užaugo ir pradėjo mesti šešėlį krūmui. Tokiu atveju problemą išspręs augalų genėjimas.
Sodinukų kokybė
Sodinimui geriausia rinktis šakniastiebius, kurie turi bent 2-3 sveikus pumpurus. Tokie egzemplioriai paprastai išaugina pumpurus tą patį sezoną arba kitais metais.
![](https://s4.lt/wp-content/uploads/2024/06/bijunai3-jpg.webp)
Silpniems ir jauniems egzemplioriams, turintiems tik 1-2 pumpurus, prireiks daugiau laiko, kad sustiprėtų ir galiausiai pražystų. Tokiu atveju tiesiog turite būti kantrūs. Paprastai pirmieji žiedai pasirodo tik praėjus trejiems metams po pasodinimo.
Poreikis padalyti krūmą
Bijūnai vienoje vietoje gali stovėti dešimtmečius. Tačiau laikui bėgant krūmai didės ir tankės, o tai neabejotinai turės įtakos žiedų kokybei ir gausumui.
Todėl maždaug kartą per 8-10 metų reikia krūmą „atjauninti”. Procedūra atliekama tuo pačiu metu, kai sodinami sodinukai – nuo balandžio pradžios iki gegužės vidurio arba rugpjūčio pabaigoje ar rugsėjo pradžioje.
![](https://s4.lt/wp-content/uploads/2024/06/bijunai4-jpg.webp)
Norėdami tai padaryti, atsargiai iškaskite krūmą sodo šakėmis, palikdami apie 20-40 cm nuo pagrindo. Atsargiai išlaisvinkite šaknis iš dirvos, tada išardykite bijūną rankomis arba supjaustykite peiliu į mažas dalis, kurių kiekvienoje turėtų būti 3-5 pumpurai. Gautus šakniastiebius sodinkite į atskiras duobes taip, kad atstumas tarp būsimų krūmų būtų bent 1 metras.
Mitybos trūkumas
Per pirmuosius dvejus metus po pasodinimo jaunų bijūnų paprastai nereikia tręšti, jei į duobutes įdėta pakankamai maisto medžiagų. Vėliau augalai gali negauti pakankamai maisto medžiagų iš dirvožemio, todėl nuo trejų metų bijūnus reikia tręšti keturis kartus per sezoną.
- Pirmą kartą trąšomis tręšiama pavasarį, kai švieži ūgliai pasiekia 8-10 cm aukštį. Šiuo etapu bijūnams ypač reikia azoto, kuris skatina žaliosios masės augimą.
- Antrasis tręšimas atliekamas, kai bijūnai išaugina pumpurus. Kad jie būtų dideli ir sveiki, reikės kompozicijų, kuriose yra daug fosforo ir kalio.
- Trečiasis tręšimas svarbus krūmų žydėjimo pradžioje. Šiuo metu jiems taip pat reikia fosforo ir kalio, tačiau azoto trąšose turėtų būti minimali dozė arba jo visai neturėtų būti, kad bijūnai neeikvotų energijos lapų ir ūglių augimui, o tai pakenktų gausiam žydėjimui.
- Ketvirtasis ir paskutinis tręšimas atliekamas po žydėjimo. Bijūnams reikia fosforo ir kalio, kad atgautų jėgas ir užmegztų naujus žiedinius pumpurus, kurie žydės kitais metais.
Jei nespėjote pradėti tręšti pačioje sezono pradžioje, atlikite likusias procedūras, antraip, esant maistinių medžiagų trūkumui, augalas gali blogai išgyventi žiemą.