News & Events
Išmokti atvykti laiku niekada nevėlu.
Būti vieninteliu nuolat vėluojančiu žmogumi įmonėje nėra labai smagu. Ir net ne dėl nusivylusių draugų ir kolegų žvilgsnių. Visada vėluojantiems žmonėms sunkiau išlaikyti darbą ir santykius, be to, jie patiria didesnį stresą.
Punktualumas – tai ir įgūdis, ir praktika, o tai reiškia, kad jo verta išmokti, jei norite keisti įpročius ir tapti drausmingesni.
Kas dažniausiai vėluoja
Svarbiausias dalykas, kurį reikia padaryti norint atsikratyti nepunktualumo, yra suprasti, kodėl pirmiausia vėluojate. Lėtinį „vėlavimą” ne visada lemia laiko valdymo klaidos. Kartais tai priklauso nuo emocinių veiksnių ir motyvacijos. Šeši asmenybės tipai, kurie labiau nei kiti linkę į nuolatinį vėlavimą, gali padėti nustatyti priežastis kiekvienu atveju.
Neramus tipas
Vėlavimas paprastai glaudžiai susijęs su nerimu. Greičiausias būdas atsikratyti nerimo – atrasti kliūtį, trukdančią atlikti tai, ką atidėliojate.
Kai susitikimas ar užduotis neramaus tipo žmogui sukelia dviprasmiškus jausmus, pavyzdžiui, jis nedega noru eiti į biurą, pasimatymą ar vizitą pas gydytoją, jis gali pasąmoningai atidėlioti išėjimą iš namų, kad sumažintų nerimą, kurį patirs nuvykęs į paskirties vietą.
Jei tai jums pažįstama, pirmiausia pabandykite išsiaiškinti, kodėl jaučiate šiuos jausmus. Galbūt nesinori eiti į darbą, nes jis jums nepatinka. Arba nenorite susitikti su draugu, nes bendravimas jau seniai išsekęs.
Be to, stenkitės būti sąmoningi prisiimdami įsipareigojimus. Jei suvokiate, kad prieš kur nors eidami atidėliosite iki paskutinės minutės, galbūt neverta žadėti, kad pasirodysite.
Perfekcionistas
Šio tipo žmonės linkę vėluoti, nes negali palikti darbo prie užduočių, kol nepasiekia tobulo rezultato, o tai dažnai užtrunka ilgiau, nei buvo planuota iš pradžių.
Todėl perfekcionistai turėtų imtis mažiau darbų ir palikti daugiau laiko tarp užduočių, kad įsitikintų, jog viskas vyksta taip, kaip planuota. Taip pat tai gali padėti rečiau vėluoti.
Išsiblaškiusių žmonių tipas
Jis lengvai išsiblaško ir gali prarasti koncentraciją dirbdamas dėl tokio paprasto dalyko kaip pranešimas apie naują žinutę. Toks elgesys tampa problema, jei išsiblaškiusio tipo žmogus pradeda netyčia atidėlioti svarbias užduotis, kai atsiranda kitas dėmesio atitraukimo veiksnys, ir dėl to negali užbaigti vienos užduoties, kol ateina laikas pradėti kitą.
Norėdami pakeisti situaciją, turite suprasti, kaip išsiblaškymas lemia vėlavimą, ir iš anksto tam pasiruošti. Pavyzdžiui, darbo metu išjunkite telefono pranešimus ir išmokite susitelkti į vieną užduotį vienu metu. Išlaikyti dėmesį bus lengviau, jei darysite pertraukėles, kad smegenys galėtų pailsėti.
Gamybos lyderis
Šio tipo žmonės mano, kad daugiafunkcinis darbas yra jų stiprioji pusė, ir gali žongliruoti visomis užduotimis vienu metu. Tačiau jie dažnai nepastebi, kad dėl to praleidžia vieną ar dešimt užduočių. Jiems svarbiausia atlikti darbus, net jei dėl to nukenčia punktualumas.
Tuo tarpu „gamybos lyderiams” reikia priminti sau, kad jie turi tik tiek pat valandų per dieną, kiek ir visi kiti. Tai reiškia, kad jų noras užbaigti dar vieną „paskutinę” užduotį verčia aplinkinius gaišti savo brangų laiką laukiant.
Blogas planuotojas
Daugelis žmonių neįvertina, kiek laiko jiems prireiks užduočiai atlikti, ir neatsižvelgia į smulkmenas, kurios lėtina darbą. Šie maži vėlavimai gali kauptis nepastebimai. Pavyzdžiui, kelionės: taksi iškvietimas, nusileidimas liftu iki automobilio, ėjimas su lagaminais iš automobilių stovėjimo aikštelės į traukinių stotį ar oro uostą, vandens kelionei pirkimas – visa tai gali užimti daugiau laiko, nei atrodo.
Blogi planuotojai turėtų iš anksto patikrinti, pavyzdžiui, eismo spūstis kelyje arba orų prognozę, suplanuoti greičiausius maršrutus ir numatyti papildomo laiko nedideliems ir nenumatytiems vėlavimams.
Maištininkai
Tai žmonės, kurie ieško pasiteisinimų, nes iš tikrųjų nenori kur nors eiti ar ką nors daryti. Maištininko tipas iš dalies panašus į nerimo tipą, tik jo atveju pasipriešinimas kyla iš nenoro būti kieno nors ar ko nors kontroliuojamam. Maištininkai dažnai rodo nepaklusnumą primesdami kitiems savo tvarkaraštį arba priešindamiesi tam, ko iš jų prašoma arba ko iš jų tikimasi.
Norint pakeisti tokį elgesį, svarbiausia suprasti, kodėl norima maištauti prieš asmenį, su kuriuo reikia susitikti, arba užduotį, kurią reikia atlikti. Taip pat reikia prisiimti didesnę atsakomybę už prisiimtus įsipareigojimus, kad išvengtumėte pagundos sąmoningai ar nesąmoningai juos sabotuoti.
Kaip nustoti vėluoti
Gali būti, kad atpažinote save vienu ar iš karto keliais tipais. Tai nesvarbu, svarbiausia yra sąmoningumas. Būtent jis padeda susidoroti su nuolatiniu vėlavimu.
Ieškokite išorinės priežasties
Be asmeninių savybių, yra ir kitų veiksnių, kurie daro įtaką jūsų požiūriui į punktualumą. Galbūt jūsų tėvai niekada neateidavo laiku arba augote sociokultūrinėje aplinkoje, kurioje vėlavimas nebuvo problema. Kai išsiaiškinsite, iš kur atsirado įprotis vėluoti, tai padės jį išgyvendinti.
Turėkite prieš akis laikrodį
Geriausia, jei tai bus laikrodis su rodyklėmis. Nuolatinis jų judėjimas primena, kad laikas bėga, ir padeda atidžiau stebėti, kokias užduotis ir kada reikia atlikti.
Turėti laikrodį priešais akis naudinga ir todėl, kad kai ką nors geriau įsisąmoniname sąmoningame pasaulyje, tai mus veikia ir pasąmonės lygmeniu. Šis mechanizmas panašus į Baaderio-Meinhofo fenomeną, kuris pasireiškia, kai išmokstame ką nors naujo, pavyzdžiui, dainą ar šunų veislę, ir pradedame manyti, kad visur tai girdime ar matome.
Naudokitės technologijomis
Laikrodis nėra vienintelis prietaisas, padedantis nutraukti vėlavimo ciklą. Kompiuteryje arba telefone galite sukurti priminimus apie artėjančius susitikimus, nustatyti laikmatį ir įrašyti sau balso žinutes apie tai, kada laikas ką nors daryti.
Geriausia nustatyti priminimus apie susitikimus taip, kad jie suveiktų likus 10 minučių iki jūsų išvykimo. Taip turėsite laiko baigti tai, ką darote, ir išeiti laiku. Šis metodas ypač pravers tiems, kurie yra išsiblaškymo tipo ir blogi planuotojai.
Pasitelkite draugus
Jūsų nepunktualumas labiausiai veikia jūsų draugus, todėl jie tikriausiai mielai jums padės. Jei tikėti tyrimais, mokytojai galėjo padėti nuolat vėluojantiems mokiniams, stebėdami, kada vaikai ateina į mokyklą, ir naudodami teigiamą paskatinimą, pavyzdžiui, pagyrimą, kai jie atvykdavo laiku. Jei jūsų draugai pradės kreipti į jus dėmesį ir girti už punktualumą, galbūt poveikis bus toks pat.
Draugai taip pat gali rašyti SMS žinutes arba skambinti jums, kada ketina su jumis susitikti, kad ir jūs anksčiau išeitumėte iš namų. Jiems žodžiu ar raštu duotas pažadas būti laiku mainais gali motyvuoti jus būti punktualiems.
Atvykite anksčiau
Taip, tai gana banalus, bet vis tiek naudingas patarimas. Kai į susitikimą atvykstate anksčiau, nerimą ar pasipriešinimą pakeičia komfortas ir ramybė, kad jau esate susitikime. Taigi patiriate daug mažiau streso.
Norėdami įgyti įprotį atvykti anksčiau, pagalvokite, koks malonus jums gali būti laukimo laikas. Jį galite išnaudoti tam, kad šiek tiek atsipalaiduotumėte, peržvelgtumėte savo soc. tinklus, patikrintumėte pašto dėžutę ar net pamedituotumėte. Įsivaizduokite, kad nereikia skubėti ir matote laimingus kolegų ar draugų veidus, kai jie atvyksta į susitikimą. Šis įprotis ne tik pagerins jūsų santykius su jais, bet ir bus teigiama gyvenimo patirtis jums.