News & Events
Kaip neperdegti ieškant darbo
- 2024 14 gegužės
- Posted by: webmaster
- Category: Darbas ir mokslas
Nereikėtų 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę vartyti darbo skelbimų ir pamiršti apie savaitgalius.
Kartais sunkiau rasti darbą nei tinkamai atlikti profesines pareigas. Beveik kiekvienas žingsnis, kurį žengia ieškantysis darbo, yra susijęs su nežinomybe, taigi ir su stresu. Patarsime, kaip įveikti šį laikotarpį, kad kelionės viduryje neperdegtumėte.
Kodėl darbo paieškos gali sukelti perdegimą
Darbo paieškų laikotarpį galima palyginti su sesija, kai beveik kiekvieną dieną jūsų laukia svarbus egzaminas. Ir iš anksto nežinote, kokias užduotis turėsite spręsti per egzaminą ir ko iš jūsų nori egzaminatoriai.
Kiekviena paieškos diena kupina nežinomybės. Nežinote, kokias darbo vietas pamatysite šiandien, kiek kartų siųsite savo gyvenimo aprašymą su motyvaciniu laišku, ar jums atsakys, ar ignoruos. Kartais darbo ieškantieji kas pusvalandį peržiūri darbo skelbimų svetaines.
Jei įdarbintojas neatsako į gyvenimo aprašymą ir motyvacinį laišką, nežinomybės laipsnis didėja. Ypač jei atsakymas buvo bandomoji užduotis, kuriai skyrėte daug laiko.
Jei jus iš karto atmeta, ypač po pokalbio, jūsų nuotaika gali smarkiai suprastėti. Kai gaunami keli neigiami atsakymai, dažnai sumažėja savivertė ir sustiprėja apsimetėlio sindromas. Kartais atrodo, kad visos tinkamos vietos jau užimtos ir teks sutikti su bet kokiu, net ir visai nepatraukliu pasiūlymu. Ir pinigų, jei nėra darbo, nepadaugėja.
Visi šie veiksniai gali sukelti daug streso. O jei darbo paieškos užsitęsia du ar tris mėnesius, kas neretai pasitaiko, netoli iki perdegimo. Todėl į jas turėtumėte žiūrėti kaip į sudėtingą ir kupiną netikėtumų, bet įdomų projektą. Ir atminkite, kad galiausiai gausite nuostabų prizą – ilgai lauktą pasiūlymą.
Kaip organizuoti darbo paieškas, kad sumažintumėte stresą
Bet koks sudėtingas projektas turėtų prasidėti nuo planavimo. Ne išimtis ir darbo paieška. Štai žingsniai, kurie padės jums įveikti visus etapus ir išvengti perdegimo.
Tiksliai suformuluokite, kokio darbo ieškote
Šis punktas padės atkreipti dėmesį tik į skelbimus, kuriuose yra tinkamų laisvų darbo vietų, ir nešvaistyti energijos bei laiko kitiems.
Surašykite, kokie, jūsų nuomone, yra svarbiausi būsimo darbo kriterijai. Tai gali būti darbo užmokestis, darbo būdas – pavyzdžiui, biuro ar mišrus variantas, komandiruočių skaičius ir kryptys. Būtinai aprašykite savo būsimų pareigų sritį ir pageidaujamas tobulėjimo perspektyvas.
Pridėkite parametrus, kurie yra mažiau svarbūs, bet taip pat gali turėti įtakos jūsų pasirinkimui. Tai gali būti, pavyzdžiui, sveikatos draudimo polisas arba nemokamas maitinimas vietinėje kavinėje, profesinių kursų apmokėjimas arba nuotoliniam darbui reikalingos įrangos suteikimas.
Nustatykite, kokioje komandoje norėtumėte dirbti. Pavyzdžiui, jums svarbu prisijungti prie jauno ir neformalaus kolektyvo, kuriame rasite ne tik kolegų, bet ir draugų. O gal norėtumėte dirbti nuotoliniu būdu ir dažnai nebūti biure. O kas bus jūsų kolegos, nėra principinis klausimas.
Visi šie parametrai padės jums išsirinkti įdomiausias laisvas darbo vietas ir į jas atsiliepti. Taip pat sudaryti klausimų, kuriuos užduosite per pokalbį, sąrašą.
Atnaujinkite savo gyvenimo aprašymą
Atspindėkite visą savo svarbią patirtį. Išsamiai parašykite, kokius pastaruosius projektus vykdėte ir kokių rezultatų pasiekėte. Nurodykite įgūdžius, kurie, jūsų nuomone, yra svarbiausi, ir kaip sugebėjote juos pademonstruoti.
Įsitikinkite, kad jūsų CV atspindi dabartines jūsų kompetencijas. Galite pasižiūrėti, ką apie save parašė jūsų konkurentai, pretenduojantys į panašų darbą. Kartais, apsilankę kitų darbo ieškančių asmenų puslapiuose, pasisemsite idėjų, kurios padės jums patobulinti savo CV.
Nustatykite paieškos strategiją ir sudarykite apytikslį planą
Apsvarstykite, kaip skubiai jums reikia susirasti naują darbą. Jei norite kuo greičiau imtis darbo, turėsite aktyviai ieškoti. Tai reiškia, kad kasdien turėsite peržiūrėti darbo skelbimus, rašyti atsakymus, atlikti testus ir priimti kvietimus į pokalbius.
Jei tiesiog ieškote perspektyvios vietos, kur galėtumėte išeiti iš dabartinio darbo, jums gali pakakti pasyvios paieškos. Tai reiškia, kad turėsite reguliariai atnaujinti savo gyvenimo aprašymą, kad jis atsidurtų įdarbinimo svetainių kandidatų sąrašų viršuje. Per savaitę galite naršyti darbo skelbimų srautą ir atsakyti į du ar tris įdomiausius. Taip pat – sudarykite įmonių, kuriose norėtumėte dirbti, sąrašą ir nusiųskite joms CV su motyvaciniu laišku. Tačiau darykite tai ne per vieną dieną, o, pavyzdžiui, per mėnesį, kai bus laisvo laiko nuo dabartinio darbo.
Pagalvokite, kiek laiko kiekvieną dieną jums reikės pasiūlymų peržiūrai, motyvacinių laiškų rašymui ir CV siuntimui, testų užduočių atlikimui, skambučiams ir pokalbiams. Suskirstykite dieną į atitinkamus laiko blokus ir pradėkite veikti. Jei dar nėra testų ar skambučių, skirkite daugiau laiko darbo vietų paieškai ir susisiekimui su galimais darbdaviais.
Be to, kaip ir bet kurią darbo dieną, skirkite laiko pietų pertraukoms ir pauzėms, kad galėtumėte atsipalaiduoti ir persikrauti. Kai ateina laikas atsipalaiduoti, uždarykite nešiojamąjį kompiuterį arba kompiuterio darbo langus sumažinkite iki minimumo. Ir nepamirškite savaitgalių – jie sugalvoti ne darbui.
Iš anksto suplanuokite poilsio galimybes
Neapibrėžtumo laikotarpiu svarbu atnaujinti savo resursus ir pasisemti teigiamų emocijų.
Kai kurie žmonės mano, kad kol nepradės dirbti, apie poilsį galvoti negalima. Ir ištisas dienas ir vakarus praleidžia prie darbo įtaiso ekrano. Tai yra klaida. Pakartosime: dabartinį etapą suvokite kaip visavertį darbą su konkrečiomis užduotimis ir atsakomybe. Atliekate svarbias užduotis, todėl nusipelnėte visaverčio poilsio.
Iš anksto pagalvokite, kaip praleisti laisvą laiką, kad geriau atsigautumėte. Pagalvokite apie pomėgius, susitikite su draugais, sekite jus dominančius kultūrinius renginius.
Puikus pasirinkimas – kasdieniai pasivaikščiojimai, bėgiojimas, važinėjimas dviračiu ar riedučiais. Galite plaukioti baseine, užsiimti kovos menais ar šokiais. Treniruotės sporto salėje padės palaikyti tonusą. Tačiau vis tiek stenkitės kuo daugiau laiko praleisti lauke.
Pažymėkite sėkmę ir palaikykite save
Sudarykite tvarkaraštį, kuriame pasižymėsite, ką nuveikėte, ir planuokite naujus kontaktus. Visą informaciją galite užsirašyti į dienyną arba pasidaryti skaičiuoklę.
Pasižymėkite darbus, kurie jau buvo atlikti. Galite apibendrinti, ką padarėte, kaip reagavo įdarbintojas, kaip baigėsi kontaktas ir kokias išvadas padarėte.
Atskirai užsirašykite informaciją apie planuotus atsakymus ir suplanuotus pokalbius. Toks grafikas padės jums nepraleisti testo termino ar pokalbio su darbdaviu.
Šie užrašai parodys, kiek darbo jau atlikote ir kas laukia ateityje. Gali būti naudinga pažvelgti į savo darbų sąrašą, kai atrodo, kad trypčiojate vietoje.
Būtinai pasižymėkite visas sėkmes. Pavyzdžiui, pirmąją savaitę išsiuntėte gyvenimo aprašymą, bet negavote nė vieno teigiamo atsakymo. Antrąją savaitę atlikote tris testus. Trečiąją savaitę jums buvo pasiūlyta dvigubai daugiau testų, o vieno net atsisakėte. O ketvirtąją gavote pokalbį. Nors pasiūlymo dar negavote, jūsų pažanga akivaizdi.
Atkreipkite dėmesį į bet kokią sėkmę ir pagirkite save. Paprašykite draugų ir šeimos palaikymo. Ir atminkite: net jei jums atrodo, kad svajonių darbas dar toli, turite visas galimybes gauti norimą pasiūlymą. Svarbiausia nenuleisti rankų, nepamiršti ilsėtis ir džiaugtis savimi. Ir toliau ieškokite.