News & Events
Kaip naudoti kiaušinių lukštus darže
- 2024 3 gegužės
- Posted by: webmaster
- Category: Patarimai
Maisto atliekos naudingos ne tik augalams maitinti.
Kuo naudingi kiaušinių lukštai daržui?
Kiaušinių lukštuose yra kalcio, kuris padeda augalams stiprinti imunitetą ir didina jų atsparumą įvairioms ligoms. Jame taip pat yra kalio, fosforo ir mikroelementų, būtinų mitybai. Lukštai taip pat naudojami per rūgščiam dirvožemiui grąžinti į neutralų pH lygį ir taip padidinti jo derlingumą.
Tačiau grynas lukštas dirvožemyje suyra gana ilgai, todėl jo naudojimo poveikį galima pastebėti tik po metų. Todėl, jei reikia skubiai pagerinti sodo dirvožemio kokybę, geriau naudoti greičiau veikiančias priemones, pavyzdžiui, kalkių pūkus, kreidą ar dolomito miltus.
Tačiau jei prieš tai lukštus ištirpinti acte, galite gauti veiksmingą organinę trąšą, kuri veiks iš karto po panaudojimo.
Taip pat į dirvožemį galima įdėti susmulkintų kiaušinių lukštų, kad jis taptų puriu ir pralaidžiu. Jos taip pat galite naudoti kovai su šliužais ir dėti į vazonus kaip drenažinį sluoksnį.
Ką reikėtų nepamiršti naudojant kiaušinių lukštus darže
Vieno vidutinio dydžio kiaušinio lukštas sveria apie 7-10 g. Skystoms trąšoms paruošti reikės ne mažiau kaip 100 g, t. y. apie 10-15 kiaušinių lukštų, o tai nėra daug. Sausoms trąšoms reikia 500 g lukštų 1 m², t. y. jau 50-75 kiaušinių. Todėl jei planuojate pagerinti dirvožemį arba sumažinti jo rūgštingumą kiaušinių lukštų milteliais, pagalvokite apie jų panaudojimo galimybes. Galbūt bus paprasčiau ir pigiau naudoti paruoštas trąšas ir preparatus.
Jei nusprendėte rinkti kiaušinių lukštus daržui, prieš laikydami juos nuimkite vidinę plėvelę. Ši organinė medžiaga gali suirti ir tapti palankia terpe grybeliams ir bakterijoms.
Šviežius lukštus prieš naudojant reikėtų bent 24 valandas džiovinti šiltoje vietoje. Taip jas galima sudėti ant kepimo skardos ir padėti ant radiatoriaus. Pagreitinti procesą padės orkaitė. Tokiu atveju verta lukštus 15 minučių kaitinti 100 laipsnių temperatūroje, o tada leisti jiems visiškai atvėsti.
Kaip naudoti kiaušinių lukštus darže
Išsamiai nagrinėjame keturis scenarijus.
Rūgštingumui mažinti ir dirvožemio struktūrai gerinti
Džiovintus kiaušinių lukštus sumalkite į miltelius kavos malūnėliu, blenderiu arba mėsmale. Kiaušinių miltelius išbarstykite ant dirvos paviršiaus po 500 g 1 m² dirvos. Perkaskite dirvą kastuvu ir išlyginkite paviršių grėbliu.
Iškart po procedūros dirva taps puri, todėl augalų šaknys gaus deguonies. Kiaušinių milteliams skaidantis dirvožemyje, sumažės jo rūgštingumas ir jis taps derlingesnis. Tačiau žinokite, kad pirmąjį sezoną po kiaušinių lukštų įterpimo į dirvą augalai negaus pakankamai maisto medžiagų, todėl nepamirškite apie papildomą maitinimą.
Augalų tręšimas
Trąšoms-koncentratams ruošti galite imti nesmulkintus arba susmulkintus lukštus – tai nesvarbu. Į trijų litrų talpos stiklainį įdėkite 100 g (apie 20 vienetų) ir užpilkite 1 litru stalo acto (9 %). Neišsigąskite susidariusių putų – tai rodo cheminės reakcijos pradžią. Uždenkite indą popierine servetėle arba marle ir pritvirtinkite su gumyte. Palikite jį šiltoje vietoje 5-7 dienoms, kol lukštas visiškai ištirps. Stenkitės kasdien suplakti turinį.
Po to užpilą perkoškite per marlę, supilkite į stiklainį ar kitą indą, uždenkite dangteliu ir laikykite trąšą tamsioje vietoje.
Tręšimui ištirpinkite 250 ml acto – kiaušinių koncentrato 10 litrų vandens ir palaistykite augalus po šaknimis, iš anksto sudrėkindami dirvą. Vienam daigui, priklausomai nuo jo dydžio ir amžiaus, reikės 0,5-1 litro maistinių medžiagų mišinio. Taip maitinti galima kartą per 2 savaites.
Drenažas vazonuose
Kiaušinių lukštai gali būti pigi alternatyva keramzitui, smėliui ir kitoms medžiagoms, kurios dedamos į sodinimo indų dugną drėgmės pertekliui nuleisti. Tai pravers ir auginant daigus. Beje, gegužė – tinkamas metas sėti moliūgus, arbūzus ir melionus daigams.
Tokiu atveju reikia suskaldyti lukštą į stambias skilteles ir sudėti jas į vazoną ne mažesniu kaip 2 cm sluoksniu.
Kovai su šliužais
Šie moliuskai mėgsta ėsti įvairių augalų lapus ir vaisius. Dažniausiai nuo šliužų kenčia kopūstai, saldžiosios paprikos, pomidorai, baklažanai, agurkai, lapinės salotos, morkos ir įvairios gėlės. Vienas iš būdų apsaugoti pasėlius ir gėlynus nuo šių kenkėjų – sukurti barjerus. Tam sudaužykite kiaušinių lukštus į mažus gabalėlius ir išbarstykite juos ant dirvos aplink augalus maždaug 2 cm sluoksniu.
Aštrus kiautų paviršius bus per daug jautrus švelniam šliužų pilvui, todėl jie tiesiog negalės priartėti prie jūsų daržovių ir gėlių.