News & Events
Kaip atsikratyti dilgėlių žemės sklype: 5 būdai
- 2024 7 gegužės
- Posted by: webmaster
- Category: Patarimai
![ranka, laikanti augalą](https://s4.lt/wp-content/uploads/2024/05/dilgeles-jpg.webp)
Nepamirškite užsimauti pirštines.
Kodėl reikia pašalinti dilgėles iš sklypo
Dilgėlės yra agresyvios piktžolės. Šliaužiantis, galingas šakniastiebis įsiskverbia į žemę maždaug 30-40 cm gylyje ir aktyviai plinta į šonus, užimdamas naujas teritorijas. Augalas taip pat sėkmingai dauginasi sėklomis, kurios sunoksta maždaug rugsėjo mėnesį.
![](https://s4.lt/wp-content/uploads/2024/05/dilgeles-1-jpg.webp)
Nieko nedarant, piktžolės išauga į tankius krūmynus, kurie gali pasiekti 2 metrų aukštį. Dažnai dilgėlės tiesiog įsiterpia į kitų augalų šaknų sistemą, susilpnindamos juos ir stabdydamos jų vystymąsi.
Žinoma, visi žino ir nemalonią dilgėlių savybę: prisilietus prie jos lapų ant odos akimirksniu atsiranda skausmingų nudegimų, o kartais net pūslių. O žydinčių augalų žiedadulkės gali sukelti alergiją.
Ko reikia nepamiršti kovojant su dilgėlėmis
Dilgėles svarbu naikinti ne tik sode, bet ir už jo ribų, kad piktžolės neplistų iš lauko. Atidžiai apžiūrėkite aplinką, ypač erdvę palei tvoras – ten dažnai įsikuria dilgėlės. O jei piktžolė į jūsų sklypą patenka iš kaimynų, paprašykite jų atsikratyti augalo arba pasisiūlykite padėti, kitaip teks nuolat kovoti su šaknų augimu.
Kovodami su dilgėlėmis nepamirškite mūvėti storų guminių pirštinių ir dėvėti kuo labiau kūną dengiančių drabužių. Tai apsaugos jūsų odą nuo galimų nudegimų. O jei esate alergiški dilgėlių žiedadulkėms, naudokite apsauginius akinius ir respiratorių.
Kaip atsikratyti dilgėlių sklype ravint
Šį metodą galima naudoti, jei sode dilgėlių yra nedaug. Esant tankiems ir dideliems dilgėlių krūmams, šis variantas bus pernelyg daug darbo reikalaujantis ir neveiksmingas.
Dilgėlėms ravėti pašalinkite ne tik žaliąją masę, bet ir šakniastiebius, stengdamiesi kuo labiau ištraukti šonines šakas iš žemės. Kad būtų patogiau, naudokite motyvą su dantukais ir purenkite dirvą aplink augalus, gaudydami šaknis. Prieš ištraukdami masyvius krūmus, galite juos papildomai iškasti sodo šakėmis, kad gautumėte didžiąją dalį šakniastiebių.
Kaip atsikratyti dilgėlių sklype naudojant šienavimą
Šis metodas veikia ilgai, todėl būkite kantrūs. Jei reguliariai šalinsite visą antžeminę dilgėlės dalį, jos šaknys palaipsniui išretės, ir vieną dieną piktžolė išnyks visiems laikams. Stenkitės dilgėles pjauti, kai tik jos pradeda dygti, taip neleisite joms sustiprėti. Augalus šalinkite kuo arčiau žemės. Nedideliems ataugėliams galite naudoti plokštuminę žoliapjovę. O jei dilgėlių daug, tiks pjaunamoji, žoliapjovė arba trimeris.
Kaip atsikratyti dilgėlių naudojant dengiamąją medžiagą
Kaip ir bet kuriam kitam augalui, dilgėlėms vystytis reikia drėgmės ir šviesos. Jei piktžolės negaus abiejų, jų šakniastiebiai palaipsniui išretės ir žus.
Plotą, kuriame įsitvirtino dilgėlės, galima uždengti stora juoda plėvele, o jos kraštus sutvirtinti kuo nors sunkiu, pavyzdžiui, akmenimis ar plytomis. Šlaitas, faneros lakštai ar kitos statybinių medžiagų likučiai gali būti naudojami kaip priedanga. Jei dilgėlės auga ten, kur jau auga kiti augalai, uždangalą statykite šiek tiek toliau nuo augalų pagrindo.
![](https://s4.lt/wp-content/uploads/2024/05/dilgeles-2-jpg.webp)
Šį metodą taip pat galima naudoti prieš sodinant daigus. Pirmiausia lysvę ar gėlyną uždenkite maistine plėvele, tada joje padarykite nedideles skylutes ir pro jas į žemę pasodinkite augalus. Taip išvengsite būtinybės šalinti dilgėles ir kitas piktžoles.
Kaip atsikratyti dilgėlių sklype kasant
Geriausia šią procedūrą atlikti vėlyvą rudenį, stabilių šalnų atėjimo išvakarėse. Pirmiausia nupjaukite dilgėles, kad jos negalėtų daugintis sėklomis. Dėl šios priežasties nemeskite augalų liekanų į kompostą. Geriau jas sudeginti arba išmesti iš sklypo.
Tada iškaskite dirvą 30-40 cm gylyje, apverskite žemės komas taip, kad šakniastiebiai būtų paviršiuje. Taip palikite sklypą iki pavasario. Stiprūs šalčiai padarys savo darbą ir per žiemą sunaikins dilgėlių šaknis.
Kaip atsikratyti dilgėlių naudojant specialius preparatus
Chemikalų naudojimas yra veiksmingiausias ir greičiausias būdas kovoti su dilgėlėmis. Tam tinka kontaktiniai herbicidai – preparatai nuo piktžolių. Jie purškiami ant dilgėlių lapų ir stiebų, po to priemonė palaipsniui prasiskverbia į visus augalo audinius, įskaitant šaknis, ir sukelia jo žūtį.
Dilgėlėms naikinti tinka glifosato pagrindu pagaminti preparatai. Jais galima saugiai purkšti veją, sodo takus, palei tvoras ir net lysves bei gėlynus likus porai savaičių iki sodinukų sodinimo ar sėklų sėjos. Tačiau tose vietose, kur kartu su piktžolėmis jau auga naudingi augalai, dilgėles stenkitės naikinti kitais būdais.
Prieš naudodami herbicidus atidžiai išstudijuokite instrukcijas, laikykitės gamintojo rekomendacijų ir neviršykite preparato dozės.