News & Events
„Hubble” sukanka 34 metai: šiai sukakčiai paminėti buvo padaryta įspūdingo Mažojo Hantelio ūko nuotrauka
- 2024 26 balandžio
- Posted by: webmaster
- Category: Naujienos Technologijos
Tai įvairiaspalvis švytinčių dujų debesis iš mirusios į saulę panašios žvaigždės.
„Hubble” kosminio teleskopo komanda tradiciškai švenčia observatorijos jubiliejų skelbdama įspūdingus naujus vaizdus. Šiemet observatorija šventė 34-ąsias metines. Šia proga buvo padaryta garsiojo Mažojo Hantelio ūko, esančio už 3400 šviesmečių nuo mūsų Persėjo žvaigždyne, nuotrauka.
Ūkas atrodo kaip du permatomi rutuliai, sujungti jungtimi. Objektas atrodo gana spalvingas. Kiekvienas spalvos atspalvis atitinka tam tikrų dujų emisiją, pavyzdžiui, raudona spalva – azoto, mėlyna – deguonies. Šį debesį sukūrė išmestas mirusios žvaigždės apvalkalas, kurio branduolys paliko centre matomą baltąją nykštukę. Dujų švytėjimą sužadina intensyvi ultravioletinė spinduliuotė.
Ūko struktūra rodo, kad jos vietoje buvo dvi žvaigždės. Matomos vienos iš jų liekanos, o antrąją galėjo absorbuoti kompanionas. Taip susiformavo būdingi rūko žiedas, diskas ir du beveik simetriški žiedlapiai.
Ūko centre likusi baltoji nykštukė yra viena karščiausių iš visų žinomų. Jos temperatūra 24 kartus viršija Saulės paviršiaus temperatūrą. Verta pažymėti, kad baltoji nykštukė aušinsis ilgai, tačiau pati migla išnyks maždaug per 15 tūkst. metų, o tai yra nedaug pagal kosminius standartus.
Ši nuotrauka tėra tik maža dalis didžiulėje „Hubble” kolekcijoje. Nuo 1990 m. observatorija atliko daugiau nei 1,6 mln. stebėjimų, kuriuose užfiksuota 53 000 objektų. Sukauptame apdorotų duomenų archyve yra 184 terabaitai informacijos. Juos moksliniams tyrimams gali naudoti viso pasaulio astronomai.
Per 34 metus apie „Hubble” stebėjimų rezultatus paskelbta 44 tūkst. mokslinių straipsnių. Tai produktyviausia astrofizikos misija NASA istorijoje pagal mokslinių publikacijų skaičių. Hubble stebėjimų poreikis vis dar toks didelis, kad šešis kartus viršija turimą laiką.