News & Events
Gėrimas be pasekmių: išrastas gelis, apsaugantis kraują ir kepenis nuo alkoholio
Ši priemonė išgelbės organizmą nuo apsinuodijimo ir pagirių.
Jei mėgstate kartais išgerti su draugais, bet nenorite prisigerti, Šveicarijos mokslininkų išrastas gelis gali būti tikras išsigelbėjimas. Jis neleidžia alkoholiui patekti į kraują ir pažeisti kepenų.
Alkoholis į kraują paprastai patenka per skrandžio ir žarnyno sieneles dengiančią gleivinę. Patekęs į kepenis, alkoholis pirmiausia virsta toksišku acetaldehidu, o paskui – palyginus nekenksminga acto rūgštimi. Acetaldehidas gali pažeisti kepenis ir kitus organus. Jei per trumpą laiką išgeriate daug alkoholio, kepenys gali nespėti perdirbti toksiško junginio į acto rūgštį, todėl galite apsinuodyti.
Čia praverčia Šveicarijos mokslininkų išrastas eksperimentinis gelis. Jį sudaro gliukozė, aukso nanodalelės ir baltyminiai nanopluoštai, padengti geležies atomais. Jį galima vartoti prieš alkoholio vartojimą, jo vartojimo metu arba iš karto po jo. Pats gelis išlieka virškinimo trakte pakankamai ilgai, kad atliktų savo darbą.
Skrandyje sukeliama cheminė reakcija, kurios metu susidaro vandenilio peroksidas, inicijuojantis fermentinius procesus. O bet koks alkoholis, kuris liečiasi su susidariusiais junginiais, tiesiogiai paverčiamas acto rūgštimi. Alkoholis net nespėja patekti į kraują ir kepenis.
Atliekant bandymus su pelėmis, gyvūnams buvo sušvirkšta alkoholio dozė, o po to duota gelio. Per 30 minučių alkoholio kiekis pelių kraujyje, palyginti su kontroline grupe, sumažėjo 40 procentų, o po penkių valandų – dar 56 procentais. Taip pat jų organizme buvo daug mažiau acetaldehido, o kepenys patyrė gerokai mažiau streso.
Dabar gelio kūrėjai planuoja jį išbandyti su žmonėmis. Jie pabrėžia, kad tik visiškas alkoholio atsisakymas gali visiškai apsaugoti kepenis nuo alkoholio vartojimo pasekmių. Tačiau gelis, jei bus išleistas į rinką, gali tapti išsigelbėjimu tiems, kurie nėra pasirengę atsisakyti alkoholio.