News & Events
Kaip savo rankomis paruošti sodo tepalą ir kuo jį pakeisti
- 2024 18 balandžio
- Posted by: webmaster
- Category: Patarimai
Paprasta priemonė gali padėti apsaugoti sodą nuo ligų ir kenkėjų.
Kas yra sodo tepalas ir kam jis reikalingas
Sodo tepalas tai specialus produktas, skirtas medžių ir krūmų pjūviams ir žaizdoms gydyti. Tai plastiška medžiaga, kurios konsistencija keičiasi priklausomai nuo temperatūros – kuo šilčiau, tuo minkštesnė. Sudėtis tepama ant atvirų medienos vietų ir apsaugo ją nuo patogenų, grybelių ir kenkėjų įsiskverbimo, taip pat neleidžia išdžiūti augalų audiniams.
Sodo tepalas praverčia genint ar skiepijant medžius ir krūmus, taip pat gydant žievės įtrūkimus, graužikų padarytus pažeidimus ir kitus sužalojimus. Parduotuvėse ir sodininkystės ir daržininkystės punktuose galite rasti jau paruoštų priemonių arba pasigaminti savo rankomis.
Kaip pasigaminti sodo tepalą
Apsauginė kompozicija gali būti pagaminta iš natūralių ingredientų.
Iš kanifolijos, bičių vaško ir riebalų
Šiam receptui reikia 4 dalių kanifolijos, 2 dalių bičių vaško ir 1 dalies gyvulinių riebalų. Naudodami šias proporcijas galite paruošti reikiamą kiekį sodo tepalo.
Ko prireiks
- Susmulkinta kanifolija – 400 g;
- bičių vaškas – 200 g;
- gyvuliniai riebalai (nesūdyti) – 100 g.
Kaip daryti
Į puodą supilkite gyvulinius riebalus ir uždėkite ant viryklės. Kai jis ištirps, sudėkite bičių vašką ir ištirpinkite. Tada į tą pačią vietą suberkite kanifoliją. Virkite mišinį ant silpnos ugnies nuolat maišydami 20-30 minučių. Kai masė taps vientisa, puodą nukelkite nuo viryklės. Kai sodo tepalas visiškai atvės, perpilkite jį į plastikinį indą su dangteliu arba kitą indą saugojimui.
Iš medienos dervos, spirito ir sėmenų aliejaus
Pagal šį receptą pagamintas sodo tepalas yra atsparus šalčiui ir šaltyje nesukietėja.
Ko prireiks
- Medienos derva – 500 g;
- etilo alkoholio (70 %) – 60 ml;
- linų sėmenų aliejus – 2 valgomieji šaukštai.
Kaip daryti
Medžio dervą ištirpinkite puode ant silpnos ugnies nuolat maišydami. Toliau intensyviai maišydami, plona srovele supilkite alkoholį, o tada linų sėmenų aliejų. Kai mišinys taps vientisas, nuimkite jį nuo viryklės, atvėsinkite ir supilkite į indą su dangteliu saugojimui.
Iš parafino, kanifolijos ir augalinio aliejaus
Čia taip pat yra tam tikros proporcijos: reikia paimti 6 dalis parafino, 3 dalis susmulkintos kanifolijos ir 1 dalį augalinio aliejaus. Tinka bet koks namuose turimas rafinuotas arba nerafinuotas aliejus. Pavyzdžiui, saulėgrąžų arba rapsų aliejus.
Ko prireiks
- Parafinas – 600 g;
- susmulkinta kanifolija – 300 g;
- augalinis aliejus – 100 g.
Kaip daryti
Į puodą įdėkite parafino, pastatykite ant ugnies. Kai jis ištirps, supilkite kanifoliją ir nuolat maišydami užvirinkite mišinį. Atsargiai plona srovele supilkite augalinį aliejų, gerai išmaišykite, sumažinkite kaitrą iki minimumo ir virkite 15-30 minučių. Po to puodą nukelkite nuo viryklės ir atvėsinkite turinį. Išvirusį sodo tepalą perkelkite į saugojimui skirtą indą.
Kaip naudoti sodo tepalą
Produkto konsistencija gali skirtis priklausomai nuo jo sudėties, gamintojo ir laikymo sąlygų. Kad būtų patogu naudoti, sodo tepalas turi būti plastiškas ir priminti tirštą medų. Jei preparatas yra per kietas, galite jį iš anksto suminkštinti vandens vonelėje. O kai reikia apdoroti nedidelį įpjovimą, pakanka sodo tepalą pašildyti, trinant jį tarp pirštų.
Sodo tepalu reikėtų dengti tik sveiką medieną, todėl įsitikinkite, kad pjūvis yra vientisos struktūros ir spalvos, be įvairių dėmių, ataugų, puvinio ir grybelinių apnašų. Apdorodami senas žaizdas ir nulūžusias šakas, padarykite šviežią pjūvį į sveiką audinį. Jis turi būti plokščias, lygus ir tvarkingas. Aštriu peiliu reikėtų išvalyti įvairias nuospaudas ir kitus netobulumus.
Sodo tepalą plonu sluoksniu užtepkite visą žaizdos paviršių, šiek tiek užspausdami erdvę aplink kraštus. Tai galima padaryti mentele arba tiesiog pirštu.
Periodiškai tikrinkite auginių apsaugą ir, jei reikia, pridėkite dar vieną preparato sluoksnį. Kasmet ankstyvą pavasarį pašalinkite seną dangą ir ant žaizdų užtepkite šviežią sodo tepalo sluoksnį.
Kuo pakeisti sodo tepalą
Jei po ranka nėra tepalo ir nėra laiko jį paruošti, nepalikite pjūvių ant medžių „plikų”.
Polietilenas
Augalams apsaugoti galima naudoti paprastą plastikinį maišelį arba maistinę plėvelę. Stenkitės kuo sandariau apvynioti pažeistą vietą. „Apvyniojimą” galite sutvirtinti virvele arba lipnia juosta.
Specialūs preparatai
Sodo balzamai, lako balzamai ir pastos laikomi pažangesne sodo tepalo alternatyva. Šie produktai ne tik apsaugo žievę, bet ir pasižymi gydomosiomis bei baktericidinėmis savybėmis. Dažniausiai jie būna tūbelėse ir yra iš karto paruošti naudojimui.
Kita galimybė – baktericidinė mastika. Tai plastiliną primenanti masė. Priemonė gali nelabai tvirtai laikytis ant didelių pjūvių ar žaizdų. Tačiau ją patogu naudoti skiepijimo metu, kad patikimai surištų ir apsaugotų auginio ir poskiepio jungtį.