News & Events
Naujų uogakrūmių galite užsiauginti iš auginių ir šoninių ūglių.
Kada galima dauginti šilauoges
Konkretus laikas priklauso nuo dauginimo būdo.
Sumedėję auginiai imami anksti pavasarį, kol ant šakelių nepradėjo brinkti pumpurai, arba rudenį, nukritus lapams, maždaug rugsėjo-spalio mėn. Žalieji stiebai šaknijami vasarą – nuo birželio pradžios iki rugpjūčio antrosios dekados.
Šilauogės dauginamos šoninėmis horizontaliomis šakelėmis gegužės pabaigoje-birželio pradžioje, kad iki rudens šakelė spėtų įsišaknyti ir galėtų lengvai peržiemoti atvirame grunte.
Kaip dauginti šilauoges auginiais
Šis metodas leidžia nemokamai gauti daug sodinukų.
Paruoškite auginius
Dauginimui rinkitės tik sveikus krūmelius ir šakeles be pažeidimų, sausų vietų, dėmių ir puvinio. Pavasariniams ir rudeniniams auginiams tinka vienmečiai ūgliai su gerai subrendusia, tankia mediena. Paprastai tokių šakų storis prilygsta paprasto pieštuko skersmeniui.
Aštriomis genėjimo žirklėmis, dezinfekuotomis alkoholio turinčiu skysčiu, nukirpkite vieną ar kelis krūmų ūglius. Tada išpjaukite maždaug 15 cm ilgio auginius.
Vasaros auginiams tinka jaunos žalios, šį sezoną užaugusios ir dar nespėjusios sumedėti šakelės. Rinkitės tvirtus, nesilankstančius egzempliorius, storus kaip pieštukas. Nupjaukite jas prie pat pagrindo.
Nuo maždaug 15 cm ilgio šakelės nupjaukite vieną ar daugiau auginių su dviem ar trimis poromis lapų. Atlikite įstrižą pjūvį 45 laipsnių kampu auginio apačioje, maždaug 1 cm žemyn nuo artimiausio lapų žiedo.
Auginių viršuje padarykite tiesų pjūvį maždaug 1 cm nuo viršutinės lapų poros.
Pašalinkite visus lapus, palikdami tik viršutinę porą. Jei lapeliai per dideli, galite juos sutrumpinti perpus, kad auginiai prarastų mažiau drėgmės ir greičiau įsišaknytų.
Įsišaknykite šilauoges
Šilauogėms dauginti tinka vazonai, puodeliai ar kasetės su daugybe akučių ir ne mažesniu kaip 200 ml tūriu. Jei vazonų dugne nėra drenažo skylučių, padarykite jas lituokliu arba smeigtuku.
Iki pat viršaus pripildykite vazonėlius rūgščių viršutinių durpių (pH 2,5-3,5). Sutankinkite žemę pirštais, užpilkite daug vandens ir leiskite jam įsigerti.
Įmerkite auginių galiuką į įsišaknijimo miltelius ir įkiškite į žemę vazono viduryje, užkasdami iki viršutinių pumpurų ar lapų lygio.
Uždenkite vazonus plastikinio butelio, permatomo maišelio ar, pavyzdžiui, torto dangtelio dangteliu, kad sukurtumėte mini šiltnamį. Pastatykite indus šiltoje vietoje, kur temperatūra yra 23-26 laipsniai Celsijaus. Stenkitės kasdien 10-15 minučių nuimti dangtį ir vėdinti auginius. Prireikus palaikykite dirvožemio drėgmę laistydami.
Šilauogių įsišaknijimo procesas yra gana ilgas ir vidutiniškai trunka 3-4 mėnesius. Jei procedūra sėkminga, ūgliai išauga iš pumpurų arba lapų žiedynų. Kai tik taip atsitiks, nuimkite dangą ir laistykite daigus, neleisdami dirvai išdžiūti.
Neskubėkite sodinti jaunų krūmelių į atvirą sodo žemę. Šilauogės turi sustiprėti, o tam reikia maždaug 2 metų. Nuo spalio iki kovo daigus laikykite rūsyje ar kitoje vėsioje vietoje, maždaug 4 laipsnių temperatūroje, periodiškai laistykite. Likusį laiką jie turėtų būti šiltame, gerai apšviestame kambaryje 23-36 laipsnių temperatūroje.
Augant, kai šaknys pradeda kyšoti iš drenažo skylučių, persodinkite šilauoges į didesnį vazoną, pripildytą rūgščių viršutinių durpių.
Kaip dauginti šilauoges šakelėmis
Tokiu būdu gauti naujų krūmų yra gana paprasta ir nereikalauja daug pastangų. Krūmo pakraščiuose suraskite vieną ar kelias šakas, kurias galima lengvai palenkti prie žemės, ir pradėkite jas šaknyti.
Paruoškite įsišaknijimo vietą
Šakos šakojasi netoli suaugusio krūmo. Sutvarkykite plotą aplink norimą augalą, kruopščiai pašalinkite visas piktžoles ir išpurenkite dirvą motieka su mažais noragėliais. Gausiai palaistykite dirvą ir palaukite, kol ji įsigers.
Sudaiginkite šilauoges
Prie šakelės iškaskite nedidelį maždaug 15 cm gylio griovelį. Duobutę užpildykite rūgščiomis durpėmis. Įspauskite stiebą į žemę ir pritvirtinkite metalinėmis sąvaržomis arba lanksčia stora viela, įkasdami tvirtinimo elementą į žemę.
Šakelę padenkite rūgščiomis durpėmis 5-10 cm sluoksniu taip, kad maždaug 15 cm viršūnės būtų virš dirvos paviršiaus. Substratą sutankinkite delnais.
Laistykite ataugas vandeniu iš laistytuvo su purkštuku ir ant viršaus užberkite apie 10 cm šiaudų, pjuvenų arba spygliuočių atliekų. Šis mulčias padės išlaikyti drėgmę dirvoje.
Stebėkite, kad dirva prie šakos neišdžiūtų, ir reguliariai laistykite būsimą sodinuką. Įsišaknijimo procesas užtruks apie 3-4 mėnesius. Tačiau atskirti jauną šilauogę nuo motininio krūmo ir persodinti ją į kitą vietą bus galima tik po 2-3 metų.