News & Events
Kaip kovoti su braškių, svogūnų ir kitų augalų nematodais
- 2024 1 liepos
- Posted by: webmaster
- Category: Patarimai
Pravers net paprastas verdantis vanduo.
Kaip atrodo nematodai ir kam jie kenkia
Nematodai yra apvaliosios kirmėlės, kurie skirstomi į daugybę rūšių. Tarp jų yra žmones ir gyvūnus puolančių parazitų, kurie kai kuriais atvejais gali užaugti iki kelių metrų ilgio. Patys mažiausi, vos iki 2 mm dydžio nematodai kelia pavojų augalams. Dažniausiai jie net nepastebimi žmogaus akimi, o jų buvimą pasėlyje galima nustatyti tik pagal jau padarytą žalą.
Pavyzdžiui, lapiniai nematodai pažeidžia antžemines augalų dalis. Dėl to lapai nudžiūsta, paruduoja, pasidengia netaisyklingos formos sausomis dėmėmis, nudžiūsta ir žūsta. Šis parazitas aptinkamas ant braškių, žemuogių ir chrizantemų.
Stiebiniai nematodai išskiria toksinus, kurie užkemša augalų audinius ir sukelia deformaciją. Kai kurie užkrėtimo požymiai yra stiebo sustorėjimas, deformacija ir įtrūkimai, tamsios dėmės ant lapų ir banguotumas. Šios kirmėlės dažniausiai puola svogūnus, česnakus, pomidorus, petražoles, agurkus ir svogūnines gėles, pavyzdžiui, tulpes, narcizus, hiacintus ir begonijas.
Šakninius nematodus galima aptikti ištraukus augalą iš žemės. Sergančios šaknys turi daug šakų su išbrinkusiomis vietomis. Antžeminė dalis atrodo silpna, neišsivysčiusi ir nusmukusi. Pažeistas augalas nustoja augti, jo lapai susisuka ir žūsta. Pažeidžiamos bulvės, pomidorai, agurkai, baklažanai, burokėliai, begonijos, lelijos ir chrizantemos.
Nematodai ir jų kiaušinėliai žiemoja dirvožemyje ir nukritusiuose lapuose. Prasidėjus pavasario karščiams, kenkėjai pradeda aktyviai skverbtis į sodą ir daržą. Be to, kirmėlės labai sumažina daržovių, gėlių ir uogų imunitetą, todėl augalai tampa pažeidžiami virusinių ir grybelinių ligų.
Ką reikia prisiminti kovojant su braškių ir kitų augalų nematodais
- Nematodai į sklypą dažniausiai patenka kartu su užkrėstu dirvožemiu. Todėl, jei į lysves ir gėlynus atvežate šviežios dirvos, prieš sodindami apdorokite ją verdančiu vandeniu arba specialiais preparatais.
- Užkirsti kelią nematodų dauginimuisi sklype padės specialių veislių ir hibridų augalų, atsparių šiam kenkėjui, sėja. Pavyzdžiui, tai bulvės „Scarlet”, „Diamant” ir „Picasso”, braškės „Žemaūgė”, „Desertas” ir „Festival”, pomidorai „Malika F1” ir „Nagano F1”. Paprastai tokia savybė nurodoma ant pakuotės su sėklomis.
- Jei ant augalų pastebėjote nematodų požymių ir nenorite naudoti specialių preparatų, be gailesčio pašalinkite krūmus su šaknimis, išneškite juos už sklypo ribų ir sudeginkite.
- Vienas iš ekologiškų nematodų kontrolės būdų – laikytis sėjomainos taisyklių. Stenkitės nesodinti pažeidžiamų augalų toje pačioje vietoje kelerius metus. Pavyzdžiui, jei kirmėlėmis užsikrėtė braškės, pašalinkite jas ir pasodinkite ką nors kita.
- Laistydami augalus įsitikinkite, kad vanduo nepatenka ant lapų ir stiebų. Drėgmės perteklius skatins nematodų dauginimąsi.
Kaip verdančio vandens pagalba kovoti su nematodais ant braškių ir kitų augalų
Šis metodas praverčia ruošiant lysvę prieš sėjant sėklas ar sodinant daigus.
Nematodai žūsta esant aukštesnei nei 50-55 laipsnių temperatūrai. Likus kelioms dienoms iki numatyto augalų sodinimo, gausiai užpilkite dirvą paprastu verdančiu vandeniu. Svarbu, kad vanduo patektų bent į 20 cm gylį. Toks karštas dušas sunaikins ne tik suaugusias kirmėles, bet ir jų palikuonis.
Kaip kovoti su nematodais naudojant garstyčių miltelius
Paprastai nematodai nekenkia kryžmažiedžių šeimos, kuriai priklauso garstyčios, augalams. Naudoti kirmgraužas atbaidančius miltelius ypač naudinga, jei negalite laikytis sėjomainos taisyklių ir, pavyzdžiui, pomidorus kasmet tenka sodinti toje pačioje lysvėje ar šiltnamyje.
Prieš sodindami daigus, gumbus ar svogūnėlius, į kiekvieną duobutę įberkite maždaug pusę puodelio garstyčių miltelių ir lengvai sumaišykite juos su duobutėje esančia žeme. Tai suteiks augalams saugią ir ekologišką apsaugą nuo nematodų visam sezonui.
Kaip atsikratyti nematodų ant braškių ir kitų augalų naudojant amoniakinį spiritą
Vaistinėje parduodama priemonė padės išvyti nepageidaujamus svečius iš sklypo ir kartu prisotins augalus azoto.
Ištirpinkite 40 ml amoniako (10%) 10 litrų vandens. Supilkite mišinį į laistytuvą su antgaliu-skleistuvu ir užpilkite jį ant dirvos lysvėse ir gėlynuose, taip pat antžeminės augalų dalies. Procedūrą atlikite anksti ryte arba vakare saulei leidžiantis, kad išvengtumėte lapų nudegimų. Šį preparatą galima naudoti ne daugiau kaip tris kartus per sezoną, kad augalai nebūtų permaitinti azotu.
Kaip atsikratyti nematodų naudojant specialius preparatus
Yra nemažai cheminių priemonių nuo nematodų, tačiau sąmoningai jų neišvardysime. Faktas tas, kad tokie preparatai yra gana toksiški žmonėms ir aplinkai, o kai kuriais atvejais gali sukelti visišką dirvos sterilumą ir padaryti ją netinkamą pasėliams ir gėlėms auginti. Cheminiai preparatai nuo nematodų žemės ūkyje naudojami visapusiškai laikantis saugos priemonių, vartojimo normų, dirvožemio tipo ir pan.
Privačiuose soduose ir daržuose biologinius preparatus galima naudoti nesibaiminant. Visų biopreparatų taikymo principas yra panašus. Paruoškite darbinį tirpalą pagal instrukcijas ant pakuotės, juo nupurkškite augalus ir aplink juos supilkite dirvą. Geriausia tai daryti anksti ryte arba vakare nusileidus saulei, kad skystis veikiamas saulės spindulių neišprovokuotų lapų nudegimų.
Bioinsekticidų veikimo laikotarpis vidutiniškai trunka nuo 7 iki 20 dienų. Paprastai šis parametras nurodomas ant vaisto pakuotės. Todėl pasibaigus šiam laikotarpiui pakartokite apdorojimą, kad braškėms ir kitiems augalams būtų užtikrinta nuolatinė apsauga nuo nematodų.