News & Events
Kaip užauginti moliūgą atvirame grunte
- 2024 30 gegužės
- Posted by: webmaster
- Category: Patarimai
Šį augalą prižiūrėti nėra sunku, tačiau svarbu sulaukti gero oro.
Kada sodinti moliūgus atvirame grunte
Moliūgai mėgsta šilumą ir esant žemesnei nei 14 laipsnių oro temperatūrai nustoja augti. Todėl nereikėtų skubėti sodinti daigų į lysves. Palaukite, kol dirva sušils iki 15 laipsnių, o oras – bent 20 laipsnių. Tokiomis sąlygomis augalai jausis patogiai.
Orientuokitės pagal savo regiono klimato ypatumus, taip pat pažvelkite į artimiausių savaičių orų prognozę. Paprastai moliūgai į lysves perkeliami ne anksčiau kaip gegužės pabaigoje – birželio pradžioje.
Kaip išsirinkti moliūgą sodinimui
Pasistenkite iš karto pasodinti kelias moliūgų veisles su skirtingais sunokimo terminais, kad prieš žiemą turėtumėte atsargų.
Nuspręskite dėl veislės
Moliūgai skiriasi savo branda. Pavyzdžiui, ankstyvieji prinoksta praėjus maždaug 80-90 dienų po sudygimo. Vaisiai netinka ilgai laikyti, todėl geriau juos valgyti iš karto. Vidutinio ankstyvumo prinoksta maždaug per 90-110 dienų ir gali gulėti iki rudens pabaigos. Vėlyvųjų veislių vaisiai sunoksta praėjus ne mažiau kaip 110 dienų nuo ūglių pasirodymo, tačiau jie gali būti švieži iki žiemos.
Vaisių forma gali būti apvali, suplota, kriaušės ar pailga, o žievelės spalva – ne tik klasikinė oranžinė, bet ir geltona, kreminė balta ir žalia.
Moliūgai pagal savo savybes skirstomi į tris pagrindinius tipus: kietašonius, stambiavaisius ir muskatinius. Pirmieji turi storą ir kietą odelę, pluoštinį minkštimą ir dideles, skanias sėklas.
Iš stambiavaisių formuojami dideli moliūgai. Jų minkštimas paprastai būna saldesnis nei kietašonių. Šios rūšies moliūgai tinka daugeliui patiekalų ir sultims gaminti.
Stambiavaisių veislių eilėje yra milžiniški moliūgai. Didžiuliai, kelis šimtus kilogramų sveriantys vaisiai daugiausia auginami rekordams ir įspūdingoms nuotraukoms.
Muskato moliūgams būdinga išskirtinė kriaušės forma. Jo minkštimas saldžiausias, švelniausias, muskato riešuto skonio.
Ieškokite kokybiškų sėklų arba sodinukų
Pirkdami sėklas atkreipkite dėmesį į jų pagaminimo datą: kuo šviežesnės, tuo didesnė tikimybė gauti sveikų daigų. Taip pat galite pačiupinėti sėklas ir įsitikinti, kad jos tvirtos ir tankios.
Optimalus moliūgų daigų sodinimo į atvirą gruntą amžius yra 20-25 dienos po sudygimo. Jei šios informacijos nepavyksta sužinoti iš pardavėjo, atidžiai apžiūrėkite pačius krūmelius: jie turėtų turėti bent 2-3 tikruosius lapelius.
Rinkitės sveikus daigus žaliais lapais ir storu stiebu. Ant augalo neturi būti dėmių, pažeidimų, sausų vietų, puvinio, pelėsio ir grybinių ligų požymių.
Kaip paruošti lysvę moliūgams auginti
Suraskite šviesiausią sodo ir daržo vietą, į kurią visą dieną patenka saulės spinduliai. Toje vietoje neturėtų būti kitų augalų, kurie galėtų trukdyti moliūgui išskleisti ilgas šakas. Taip pat svarbu, kad po lietaus dirvoje nestovėtų vanduo.
Į 1 m2 dirvos įdėkite 10 kg perpuvusio mėšlo arba komposto, 200 g medžio pelenų ir 40 g nitroammofoskos 1 m2 dirvos. Jei dirva per sunki, molinga ir rūgšti, galima papildomai įberti 300-400 g dolomito miltų ir 5-10 l smėlio.
Dirvą perkaskite kastuvu, suardydami žemės grumstus ir sumaišydami trąšas su dirvožemiu. Išlyginkite paviršių grėbliu ir gausiai palaistykite lysvę šiltu vandeniu.
Kaip sodinti moliūgų daigus atvirame grunte
Jei turite kelis augalus, pasodinkite juos bent 80-120 cm atstumu vieną nuo kito, o stipriai augančių veislių – padidinkite atstumą iki 1,5-2 metrų. Konkreti sodinimo schema priklauso nuo veislės ir paprastai būna nurodyta ant sėklų pakuotės.
Padarykite duobutes
Lysvėje iškaskite duobutes, kurių gylis ir skersmuo turėtų būti maždaug 10 cm didesnis nei vazono su sodinuku dydis.
Į duobutės dugną supilkite maždaug 5-7 cm sluoksnį perpuvusio mėšlo arba komposto.
Į duobutę įpilkite šilto vandens ir palaukite, kol jis visiškai įsigers.
Tada užpildykite duobę iki pat viršaus žemėmis iš lysvės.
Pasodinkite moliūgą
Atsargiai išimkite daigą iš puodelio, stengdamiesi nepažeisti šaknų. Rankomis arba mentele padarykite dirvoje duobutę ir įdėkite į ją moliūgą.
Užpildykite visas tuštumas aplink šaknis žemėmis ir sutankinkite jas delnais. Beje, sodinuką galima užkasti iki apatinių sodinuko lapų lygio.
Palaistykite daigą po šaknimis šiltu vandeniu ir leiskite jam visiškai įsigerti.
Kaip užauginti moliūgą
Šią kultūrą nėra sunku prižiūrėti. Svarbiausia – laiku laistyti ir maitinti.
Laistykite augalą
Moliūgas mėgsta nedažną, bet labai gausų laistymą. Vidutiniškai šiltomis vasaromis ši procedūra atliekama maždaug du kartus per savaitę, po vienu augalu pilant apie 30 litrų vandens. Karštu ir sausu oru moliūgą galima laistyti kas 2-3 dienas.
Drėkinti lysvę visiškai nustokite likus maždaug 2-3 savaitėms iki planuojamo derliaus nuėmimo, kad vaisiai galėtų sukaupti kuo daugiau cukraus.
Yra vienas svarbus niuansas: vandenį reikia pilti ne tik po moliūgo šaknimis, bet ir visoje lysvėje, gausiai drėkinant dirvą aplink krūmą. Stenkitės naudoti tik šiltą vandenį.
Moliūgų maitinimas
Iš viso augalui reikės trijų maitinimų.
- Pirmasis atliekamas praėjus 10-14 dienų po daigų pasodinimo į žemę. 10 litrų šilto vandens ištirpinkite 20 g superfosfato, 15 g kalio sulfato ir 20 g ammofoskos. Laistykite moliūgus po šaknimis po 1-1,5 litro mišinio vienam daigui.
- Antrojo maitinimo prireiks, kai moliūgas pradės leisti šakas. Šį kartą 10 litrų šilto vandens praskieskite 15 g superfosfato ir 10 g kalio sulfato ir po kiekvieno augalo šaknimis supilkite apie 2 litrus maitinamojo skysčio.
- Trečią kartą moliūgus maitinkite, kai vaisiai bus teniso kamuoliuko dydžio. Ištirpinkite 100 g medžio pelenų 10 litrų karšto vandens. Mišinį palikite 24 val. šiltai, o tada po kiekvieno krūmo šaknimis supilkite 2-3 litrus paruoštų trąšų.
Nepamirškite, kad bet kokį tręšimą reikia atlikti prieš tai sudrėkinant dirvą, kad nenudegintumėte moliūgų šaknų. Stenkitės tai daryti anksti ryte arba vakare, saulei nusileidus, kitaip veikiant saulei trąšų lašai ant lapų gali išprovokuoti nudegimus.
Apsaugokite vaisius nuo puvimo
Kai moliūgai užauga iki teniso kamuoliuko dydžio, padėkite po jais medines lentas arba dėžes. Kuo didesni šios veislės vaisiai, tuo didesnis turėtų būti substrato plotas. Taip moliūgas nesilies su drėgnu dirvožemiu, o tai neleis jam supūti.