News & Events
Kodėl po lytinių santykių iš makšties išteka sperma ir ar tai gali trukdyti pastoti
- 2024 25 balandžio
- Posted by: webmaster
- Category: Sveikata
![](https://s4.lt/wp-content/uploads/2024/04/erotiniai-santikiai-jpg.webp)
Tikėtina, kad kiti veiksniai nesukelia nėštumo.
Kodėl sperma išteka iš makšties
Ejakuliacijos metu vyras išskiria nuo 1,5 iki 5 ml spermos, tačiau ne visa ji pasiekia gimdą ir vėliau kiaušintakius. Pagrindinė dalis lieka makštyje, daugiausia jos užpakaliniame skliaute. Ten nėra nieko, kas galėtų sulaikyti spermą, ir ji galiausiai išteka dėl gravitacijos.
Ar spermos ištekėjimas gali trukdyti pastoti?
Kai kuriais atvejais pastoti galima net ir tada, kai gimda yra užpildyta preejakulatu – skysčiu, kuris lytinių santykių metu prieš ejakuliaciją išsiskiria iš varpos galvutės. Jame taip pat gali būti spermos, tačiau nedideliais kiekiais.
Pačios ejakuliacijos metu dalis sėklinio skysčio vis tiek pateks į gimdą ir kiaušintakius. Ir jei poros reprodukcinės sveikatos požiūriu viskas tvarkoje, o kiaušialąstė yra pasirengusi apvaisinimui, problemų dėl spermos ištekėjimo po lytinių santykių neturėtų kilti.
Nebūtina po lytinio akto užimti plūgo, beržo pozos ar tiesiog gulėti ant nugaros ar pilvo, kad spermatozoidai būtų specialiai sulaikyti.
Viename 2016 m. atliktame tyrime mokslininkai bandė išsiaiškinti, ar poilsis padeda padidinti tikimybę pastoti po dirbtinio apvaisinimo – ne lytinių santykių metu gautos spermos įterpimo į gimdą. Jie suskirstė moteris į dvi grupes: vienos po procedūros 15-20 minučių gulėjo, o kitos ne. Dėl to pirmoji grupė pastojo 32 proc. atvejų, o antroji – 40 proc. atvejų.
Mokslininkai apdorojo rezultatus ir teigė, kad gulėjimas neparodė teigiamo poveikio nėštumų skaičiui. Greičiausiai ši išvada galioja ir natūraliam pastojimui.
Poza pakeltomis kojomis taip pat nereikalinga. Metodo esmė – padėti spermatozoidams judėti tinkama kryptimi, tačiau jie puikiai sugeba tai padaryti patys.
Kas iš tikrųjų gali užkirsti kelią pastojimui
Nėštumo tikimybė priklauso nuo daugelio veiksnių: amžiaus, lytinių santykių dažnumo, bendros sveikatos būklės.
Apie nevaisingumą kalbama tik tada, kai pora vienerius metus negali susilaukti vaiko. O jei moteris vyresnė nei 35 metų, pakanka šešių mėnesių nesėkmingų bandymų.
Vyrams nevaisingumą sukelia:
- Problemos, susijusios su spermos patekimu į moters lytinius takus. Jos gali atsirasti dėl priešlaikinės ejakuliacijos, cistinės fibrozės, sėklidžių užsikimšimo ir vyro lytinių organų traumos.
- Ligos ar būklės, kai spermatozoidų gamyba yra maža arba jų kokybė prastesnė. Tai sėklidžių nepakankamumas, išsiplėtusios sėklidžių venos, genetiniai defektai, hormoninės problemos ir sveikatos sutrikimai, tokie kaip diabetas ir įvairios infekcijos.
- Išoriniai veiksniai – radiacijos, tam tikrų pesticidų ir cheminių medžiagų (chloro, repelentų nuo vabzdžių) poveikis, aukšta temperatūra, pavyzdžiui, dažnai lankantis pirtyse ar saunose, vaistų nuo infekcijų, aukšto kraujospūdžio ar depresijos vartojimas.
Vyrų nevaisingumas taip pat gali būti idiopatinis. Tai reiškia, kad visi spermos tyrimai ir kiti rodikliai yra normalūs, tačiau partneris vis tiek nepastoja.
Moterims yra daugiau priežasčių, galinčių lemti nevaisingumą. Tai ovuliacijos sutrikimai, kiaušintakių pažeidimas ar nepraeinamumas, endometriozė, dubens organų cistos ir randai bei pirminis kiaušidžių nepakankamumas, kai lytinės liaukos nustoja tinkamai veikti ir menstruacijos baigiasi iki 40 metų.
Sėkmingo pastojimo tikimybė taip pat sumažėja, jei kuris nors iš partnerių serga vėžiu, ypač paveikiančiu lytinius organus. Vaisingumą taip pat gali paveikti radiacija ir chemoterapija.
Ką pora turėtų daryti, jei negali susilaukti vaiko
Jei dar per anksti kalbėti apie nevaisingumą, bet ketinate susilaukti vaiko, galite padidinti pastojimo tikimybę.
Užsirašykite vizitui pas savo gydytoją
Prieš nuspręsdami pastoti, turėtumėte apsilankyti pas gydytoją. Svarbu su specialistu aptarti šiuo metu vartojamus vaistus ir reikalingus skiepus. Gydytojas taip pat pasakys, ką turėtumėte padaryti prieš pastojant, kad išvengtumėte įgimtų kūdikio problemų.
Jei dabar yra kokių nors ligų, jas reikėtų gydyti arba kontroliuoti. Tai pasakytina apie lytiškai plintančias infekcijas, diabetą, hipertenziją ir skydliaukės ligas.
O jei jau kurį laiką bandote pastoti, bet turite problemų, gydytojai išsiaiškins problemos priežastį ir padės ją pašalinti.
Stenkitės išlaikyti sveiką spermą
Štai kaip vyras gali tai padaryti:
- Venkite su sportu susijusių kirkšnių traumų – dėvėkite tam skirtas apsaugines priemones.
- Rinkitės laisvus apatinius drabužius ir kelnes.
- Atsisakykite karštų vonių, pirčių ir saunų.
- Nedėkite nešiojamojo kompiuterio ar telefono ant kelių.
- Nevartokite anabolinių steroidų.
Reguliariai užsiimkite lytiniais santykiais
Patarimas akivaizdus, bet vis dėlto reguliarumas yra labai svarbus. Didžiausias pastojimo rodiklis yra porose, kurios užsiima seksu kiekvieną dieną. Jei kasdien neįmanoma arba nesinori, pasistenkite suplanuoti lytinį aktą kas tris dienas, pradedant iškart po to, kai baigiasi mėnesinės.
Idealu pastojimui užsiimti lytiniais santykiais ovuliacijos metu. Šiuo laikotarpiu kiaušialąstė būna pasiruošusi apvaisinimui. Ovuliacija paprastai įvyksta likus 12-16 dienų iki menstruacijų pradžios. Kad jos nepraleistumėte, galite naudoti vaistinės testą arba atkreipti dėmesį į būdingus požymius:
- skaidrių, drėgnų ir tirštų išskyrų iš makšties kiekio padidėjimą;
- kūno temperatūra ramybės būsenoje šiek tiek aukštesnė nei įprastai.
Gyvenkite sveiką gyvenimo būdą
Atsisakykite alkoholio ir rūkymo. Šie veiksniai ne tik mažina abiejų partnerių vaisingumą, bet ir turi įtakos būsimo vaiko sveikatai.
Antsvoris taip pat turi įtakos gebėjimui pastoti: moterims jis gali sustabdyti ovuliaciją, o vyrams – sumažinti spermatozoidų skaičių ejakuliate.
Venkite toksinių medžiagų ir aplinkos teršalų
Tai tabako dūmai, balikliai, sintetiniai dažai ir tirpikliai, kai kurie metalai, trąšos, purškalai nuo vabzdžių ir kačių ar graužikų išmatos. Šios medžiagos gali pažeisti reprodukcinę sistemą ir apsunkinti pastojimą.