News & Events
5 požymiai, kad darbe esate nepakankamai vertinamas
- 2024 24 balandžio
- Posted by: webmaster
- Category: Darbas ir mokslas
![](https://s4.lt/wp-content/uploads/2024/04/pavarges-darbuotojas.jpg)
Neįvertinimo jausmas yra dažna nemalonumų darbe priežastis. Tačiau prieš suprasdami, iš kur jis kyla ir kaip su juo kovoti, svarbu apibrėžti, ką reiškia sąvoka „vertė”. Vieniems žmonėms tai yra kilimas karjeros laiptais, kitiems – geri santykiai su viršininku.
Kaip suprasti, kad esate nepakankamai įvertintas
Pavojaus signalai gali būti įvairūs. Ir ne visi jie akivaizdūs iš pirmo žvilgsnio. Žmogus turi pasižymėti aukštu emociniu intelektu ir gilia intuicija, kad atpažintų pirmuosius požymius, jog yra nuvertinamas, nes jie yra gana nežymūs. Štai keletas iš jų.
Ignoruojama jūsų nuomonė
Kai kolegos ar viršininkas nuolat ignoruoja jūsų pasiūlymus arba pateikia juos kaip savo, jie siunčia jums žinutę: „Jūs nesiūlote nieko vertingo”.
Jei taip nutinka dažnai, pirmiausia įsitikinkite, ar aiškiai ir tiksliai dėstote savo mintis. Jei tai nėra problema, tiesiai paklauskite, kodėl į jūsų pasiūlymus neatsižvelgiama. Pavyzdžiui, paklauskite, ar jūsų pasiūlymai yra tinkami, pvz: „Prašau, padėkite man išsiaiškinti, kas negerai su mano idėja”. Tokia formuluotė neskambės kaip puolimas, o tai reiškia, kad pašnekovui nekils noras gintis.
Nesigilinate į darbą
Atsiribojimas yra dažnas neįvertinimo simptomas. Mes visi norime jaustis susiję su kitais, jaustis svarbūs ir žinoti, kad esame išgirsti. Tai mūsų neuropsichologinis poreikis. Kai jis nepatenkinamas, nustojame įsitraukti į tai, ką darome.
Taigi, jei dažnai „atsijungiate” nuo darbo užduočių, galbūt tai susiję su vidiniu jausmu, kad nesate vertinami.
Jums skiriamos tik nedidelės užduotys
Kai diena iš dienos atliekate smulkias užduotis, nesusijusias su jūsų pareigomis ir nenaudojančias jūsų įgūdžių, pavyzdžiui, verdate kavą ar užsirašinėjate per susirinkimą, tai yra raudona vėliava. Įmonėms reikia žmonių, kurie atliktų smulkius pavedimus, bet tai nereiškia, kad visi nuobodūs darbai turi tekti jums. Ypač jei tuo pat metu jūsų kolegoms paskirti įdomesni ir perspektyvesni projektai.
Prieš dar kartą sutikdami užsirašinėti per susirinkimą, susidėliokite prioritetus. Kiekvienas jūsų „taip” vienai užduočiai reiškia netiesioginį „ne” kitai užduočiai. Jei ilgą laiką dirbsite kelis lygius žemiau savo gebėjimų, vieną dieną ateis momentas, kai darbas jūsų nebetenkins.
Išanalizuokite, ką svarbiausi jūsų įmonės žmonės laiko svarbiu dalyku, kokie yra jų tikslai ir kaip galite padėti juos pasiekti. Radę atsakymus, pasikalbėkite su vadovu. Pasakykite, kad pastebėjote nišą, ir pasiteiraukite, ar dar kas nors dirba prie jos ir ar jiems reikia jūsų pagalbos.
Jei jau paaiškinote vadovui, kad norite augti, bet niekas nesikeičia, gali būti, kad yra kita priežastis. Tikriausiai jūsų vadovybė dėl kokių nors priežasčių nemano, kad esate stiprus žaidėjas. Gali būti sunku įveikti šį išankstinį nusistatymą. Pagalvokite, ar norite tam skirti laiko.
Jūsų darbas yra stebimas
Kai vadovas jus mikromanipuliuoja, tai reiškia, kad jis ar ji nevertina jūsų pakankamai aukštai, kad suteiktų jums visišką nepriklausomybę.
Jei jūsų viršininkas nuolat stebi jūsų veiklą, o ne tik skiria užduotis, pabandykite pasiūlyti eksperimentą. Pavyzdžiui: „Žinau, kad nerimaujate dėl terminų. Bet kai nuolat tikrinate, kaip sekasi, aš prarandu dėmesį, o tai trukdo viską atlikti laiku. Leiskite man pabandyti dirbti savarankiškai.” Nepamirškite paminėti, kad tai būtent eksperimentas. Taip bus didesnė tikimybė, kad viršininkas sutiks.
Jūs gaunate nedidelį atlyginimą
Jūsų atlyginimas yra vienas iš pagrindinių rodiklių, rodančių, kiek įmonė vertina jūsų indėlį. Jei gaunate gerus atsiliepimus ir nuolatinius pagyrimus, bet atlyginimas jums nėra pakeliamas, akivaizdu, kad esate nepakankamai įvertintas.
Gali būti, kad dabar tai neatrodo rimta problema. Tačiau laikui bėgant didėja tikimybė, kad jums ir toliau bus mokamas mažesnis atlyginimas, nei nusipelnėte. Dabartinis jūsų atlyginimas yra atspirties taškas būsimoms deryboms. Daug lengviau derėtis dėl 1500 tūkst. atlyginimo, jei jau dabar uždirbate 1300, o ne 1000 tūkst.
Jei įtariate, kad jums mokamas per mažas atlyginimas, ištirkite rinką ir sužinokite, kiek uždirba jūsų lygio specialistai. Turėdami šią informaciją, galite nueiti pas viršininką ir pokalbį pakreipti taip, pvz: „Mano atliekamos funkcijos neatitinka mano pareigų ir atlyginimo. Ko reikia, kad aptartume ir peržiūrėtume mano padėtį įmonėje?”
Kaip ištaisyti padėtį
Jei kuris nors iš šių penkių signalų jums pažįstamas, vadinasi, laikas pasikalbėti su vadovu. Neprivalote tyliai susitaikyti su tuo, kad jūsų potencialas yra palaidotas. Tačiau užuot skundęsi, imkitės veiksmų. Atminkite, kad savo karjerą kontroliuojate jūs. Pakovokite už save, bent jau dėl savo psichinės sveikatos.
Jei tai mažai motyvuoja, paskaičiuokite, kiek pinigų prarandate likdami darbe, kuriame nesate vertinami. Pagalvokite, ar tikrai verčiau vengti nemalonaus pokalbio ir toliau uždirbti mažiau. Per brangiai kainuoja neginti savo interesų.