News & Events
6 patarimai, kaip įveikti laikinus finansinius sunkumus
- 2024 24 balandžio
- Posted by: webmaster
- Category: Tapti turtingu
![](https://s4.lt/wp-content/uploads/2024/04/finansiniai-sunkumai-jpg.webp)
Žingsnis po žingsnio planas įvairioms gyvenimo situacijoms.
Įvertinkite situaciją
Panika nepadės rasti išeities – ji tik padidins stresą. Todėl atsisėskite ir gerai apgalvokite savo situaciją. Nustatykite finansinės įtampos priežastį. Ji gali būti akivaizdi: pavyzdžiui, praradote darbą arba išėjote motinystės atostogų.
Tačiau gali būti ir taip: pastebėjote, kad jūsų pajamos nuolat nepakankamos ir dažnai tenka skolintis pinigų. Prielaidos gali būti įvairios: neseniai išleidote daug pinigų gydymui, susikaupė kreditinės skolos ir dabar įmokos suvalgo visas jūsų pajamas, išleidote didelę pinigų sumą dideliam pirkiniui ar pramogai. Svarbu suprasti priežastį ir planuoti atsižvelgiant į konkrečią situaciją.
Nustatykite prioritetines išlaidas
Paprastai tai būsto ir maisto išlaidos. Galite gyventi be namų interneto ir kai kurių pramogų, bet negalite gyventi be stogo virš galvos ir maisto. Galite sutaupyti pinigų kai kuriems maisto produktams, tačiau stenkitės nepraleisti valgymo vien tam, kad atidėtumėte šiek tiek daugiau. Tuščiu skrandžiu negalėsite dirbti ir priimti tinkamų sprendimų.
Priklausomai nuo jūsų situacijos, prioritetinės išlaidos taip pat gali būti vaistai, mokestis už darželį ar kt.
Dabar apsidrauskite nuo nereikalingų išlaidų. Jei turite kredito kortelę, ištraukite ją iš piniginės ir palikite namuose. Iš programėlių ir internetinių parduotuvių pašalinkite mokėjimo kortelės duomenis. Mokėkite grynaisiais pinigais, stengdamiesi neviršyti planuotos sumos. Tai neišspręs problemos, bet sustabdys lėšų nutekėjimą.
Sudarykite realistišką biudžetą
Neturėdami jo, tarsi bandytumėte orientuotis tamsiame kambaryje pagal pojūčius. Sudarę biudžetą, jūs įjungsite kambaryje šviesą. Dabar jums nieks nekliudys, nes aiškiai matysite kelią. Biudžetas padės priimti finansinius sprendimus ir greičiau išspręsti sunkumus.
Kad jis būtų realistiškas, stebėkite savo išlaidas dvi-keturias savaites. Kiekvieną pirkinį fiksuokite programėlėje arba užrašų knygelėje. Jei jau vedate išlaidų apskaitą, peržvelkite kelių pastarųjų mėnesių įrašus. Pažiūrėkite, kiek išleista skirtingiems mokėjimams ir pirkiniams. Pagalvokite, ką galite sutaupyti dabar ir ko galite atsisakyti.
Apskaičiuokite, kiek galite atidėti skoloms padengti, paskolai grąžinti arba kaupti rezervinį fondą.
Išsikelkite realius tikslus. Mažai tikėtina, kad jums pavyks atsisakyti visos išlaidų kategorijos arba sutaupyti daug pinigų ant vieno dalyko. Vietoj to pabandykite kiekvieną kategoriją sumažinti bent 10 proc. Didelio skirtumo nepastebėsite, tačiau sutaupysite tam tikrą sumą pinigų. Pramogas, apsipirkimą savo malonumui ir maitinimąsi restoranuose galima sumažinti dar labiau – iki 90 proc. Pasistenkite šiek tiek palikti šioms išlaidoms, kad nesijaustumėte visiškai netekę džiaugsmo.
Sužinokite, ar jums taikomos lengvatos ir išmokos.
Susidūrus su sunkiomis gyvenimo situacijomis, valstybė teikia socialinę paramą. Neatmeskite šios galimybės. Net jei suma nedidelė, ji nepakenks.
- Jei praradote darbą ir negalite rasti naujo, kreipkitės į užimtumo tarnybą. Gausite bedarbio pašalpą, galėsite lankyti nemokamus mokymo kursus ir galbūt net rasite naują darbą.
- Jei susilaukėte vaiko, turite teisę gauti vaiko gimimo išmoką, motinystės išmoką ir priežiūros išmoką. Daugiavaikėms šeimoms skiriamos papildomos išmokos.
- Jei jūsų finansinių sunkumų priežastis yra liga arba sužalojimas, galite gauti laikino nedarbingumo išmoką. Ji taip pat mokama už sergančio vaiko ar šeimos nario priežiūrą. Be to, galite kompensuoti dalį gydymo išlaidų, gaudami mokesčių lengvatą.
Pabandykite susitarti dėl išmokų atidėjimo
Jei suprantate, kad artimiausiu metu negalėsite sumokėti sąskaitų už komunalines paslaugas, gydymo paslaugų ar paskolos palūkanų, kuo greičiau kreipkitės į organizaciją, kuriai esate skolingi pinigų. Tikėtina, kad jos sutiks padaryti nuolaidų: joms palankiau gauti mažesnę sumą, nei negauti nieko.
Bankai gali sumažinti palūkanų normą arba atidėti mokėjimą be jokių baudų (paprastai ne ilgiau kaip 1-3 mėnesiams). Administravimo įmonės gali sutikti laikinai neimti iš jūsų mokesčių už komunalines paslaugas. Svarbiausia nelaukti, kol įsiskolinimas bus didelis, o susitarti iš anksto, kitaip vargu ar jie sutiks. Ir būkite pasirengę surinkti reikiamus dokumentus, patvirtinančius, kad šiuo metu jūsų finansinė padėtis tikrai sunki.
Ženkite nedidelius žingsnius
Mažai tikėtina, kad finansinį stabilumą galėsite atkurti per kelias savaites ar net mėnesius. Veikite palaipsniui: mažinkite savo lūkesčius, reguliariai taupykite ir ieškokite būdų, kaip padidinti savo pajamas.
Jei kurią nors dieną ar mėnesį viršijate biudžetą, iš karto savęs nekaltinkite.
Išanalizuokite savo išlaidas ir raskite neplanuotų išlaidų priežastį. Galbūt sugedo jūsų durų spyna arba sudužo akiniai ir juos būtinai reikėjo pakeisti. O gal mėgstamoje parduotuvėje pasidavėte pagundai ir nusipirkote ką nors nereikalingo. Antruoju atveju pasistenkite pakeisti savo elgesį, kad ateityje apsisaugotumėte nuo panašių išlaidų.
Ir nenusiminkite. Atminkite, kad tokie apribojimai yra laikini ir jums tereikia apsišarvuoti kantrybe, kol jūsų finansinė padėtis pagerės.