News & Events
5 faktai apie kramtomąją gumą, kurių galbūt nežinojote
- 2024 20 balandžio
- Posted by: webmaster
- Category: Švietimas
Laikas sužinoti, kodėl Turkijoje kramtomosios gumos geriau nevalgyti po saulėlydžio ir kas nutiks, jei ją prarisite.
Kramtomoji guma padeda susikaupti
Didžiosios Britanijos Koventrio universiteto mokslininkai nustatė, kad kramtomosios gumos kramtymas padeda išvengti mieguistumo, jaustis budresniems ir susikaupti. Tačiau šis poveikis pasiekiamas įtempiant žandikaulio raumenis, todėl tinka bet koks kitas maistas.
Kramtomosios gumos kramtymas padidina kortizolio, hormono, atsakingo už dėmesį, kiekį ir pagerina pažintinę veiklą. Taigi, jei nenorite ryte į savo organizmą įpilti kofeino, štai gera alternatyva.
Beje, jei bandysite tiesiog judinti žandikaulius tuščia burna, jokio poveikio nebus, išbandyta. Ir taip, netikėkite, kad kramtomosios gumos kramtymas padeda neverkti pjaustant svogūnus – tai irgi mitas. Geriau tiesiog pirmiausia nuplaukite svogūną vandeniu.
Turkijoje manoma, kad geriau nekramtyti gumos naktį
Apskritai su kramtomąja guma yra daugybė miesto legendų ir prietarų, tačiau kai kurios iš jų yra itin keistos. Pavyzdžiui, turkai turi prietarą, kad negalima kramtyti gumos po saulėlydžio.
Jei ketinate vykti į Turkiją, galite patys įsitikinti šiuo tikėjimu. Bet nesakykite, kad jūsų neįspėjome.
Vis dėlto nereikėtų praryti kramtomosios gumos
Internete gausu istorijų apie kramtomąją gumą, kuri dėl savo sudėties „virškinama septynerius metus”, ir šios istorijos paneigimų. Iš jų daugelis skaitytojų gali daryti išvadą, kad ją galima saugiai praryti ir nebus jokių pasekmių.
Ir iš tiesų nėra ko nerimauti. Tačiau ir čia nereikėtų to daryti tikslingai, jei, tarkime, tingite eiti iki šiukšlių dėžės. Yra atvejų, kai mažiems vaikams, prarijusiems daug kramtomosios gumos, užkietėjo viduriai ir net užsikimšo žarnynas ir stemplė, todėl prireikė medikų įsikišimo.
Suaugusieji taip pat gali nukentėti, jei elgsis neatsargiai. Pavyzdžiui, 2012 m. 42 metų moteris paslydo ant laiptų ir, kramtomąja guma pataikė jai į gerklę, todėl ji mirė nuo uždusimo. Dar viena fobija.
Singapūre kramtomąją gumą galima įsigyti tik su gydytojo receptu
Gatvių valymas nuo kramtomosios gumos brangiai kainuoja. Pavyzdžiui, Romoje kasdien nuo gatvių nuvaloma vidutiniškai 15 000 kramtomosios gumos gabalėlių, o kiekvieno gabalėlio pašalinimas miestui kainuoja 1 eurą.
Singapūras šią problemą išsprendė radikaliai: nuo 1992 m. kramtomoji guma čia uždrausta, grasinant didele bauda. Tai buvo paaiškinta tuo, kad, pirma, ji gali pernešti mikrobus. Antra, ji blaško mokinių dėmesį pamokų metu. Ir trečia, guma gali patekti tarp greitųjų traukinių durų ir jas užstriginti, o tai gali tapti aukų priežastimi.
Tačiau 2004 m. įstatymas buvo sušvelnintas ir dabar kramtomosios gumos be cukraus galima nusipirkti vaistinėse. Tačiau tik su gydytojo receptu.
Didžiausio kramtomosios gumos burbulo skersmuo buvo 50,8 cm.
Burbulų pūtimo rekordininkas yra Chadas Fellas iš Alabamos, kuris 2004 m. pripūtė 50,8 cm skersmens burbulą. Nuo to laiko niekas, įskaitant patį Fellą, šio rekordo nepagerino. Pasak jo, paslaptis – vienu metu kramtyti tris kramtomosios gumos gabalėlius.
Dešimčia metų anksčiau, 1994 m., tikrai didelį burbulą taip pat išpūtė Siuzana Montgomerio Viljams (Susan Montgomery Williams) iš Kalifornijos. Jo skersmuo buvo 58,4 cm. Tačiau buvo viena problema: Siuzana padėjo formuoti burbulą rankomis. Chadas, priešingai, apsieidavo be jų, todėl jo rekordas laikomas švaresniu.