News & Events
10 neįprastų ir veiksmingų būdų atsikratyti nereikalingo šlamšto
Greiti ir radikalūs pokyčiai ar lėtas procesas – kiekvienas ras sau tinkamą sprendimą.
Slidinėjimo trasos metodas
Jį sugalvojo interjero dizainerė ir licencijuota psichoterapeutė Anita Yokota. Šis metodas sukurtas siekiant padėti tvarkytis taip, kad tvarkymasis nebūtų psichologiškai varginantis.
Straipsnio autorius siūlo įsivaizduoti, kad kambarys yra slidinėjimo trasa. Užuot sutelkę dėmesį į bendrą vaizdą (netvarką, kurios neįmanoma sutvarkyti) ir judėję tiesia linija, turėtumėte judėti kaip slidininkas, zigzagais judėdamas iš vieno taško į kitą. Tai yra, pradėkite nuo vieno kampo ar zonos – išvalykite, išmeskite nereikalingus daiktus ir sudėkite viską į savo vietas, o tada pereikite prie kito, judėdami iš vienos pusės į kitą. Tarp priėjimų galite daryti poilsio pertraukėles.
Slidinėjimo trasos metodas yra panašus į kitą metodą – mikro šiukšlių valymą. Jį taip pat sudaro mažų plotų, o ne viso kambario tvarkymas iš karto, tačiau jame nenustatoma aiški veiksmų tvarka. Pavyzdžiui, galite tvarkyti ne visą virtuvę, o tik stalo įrankių stalčių, o tada pereiti į kitą sritį ir sutvarkyti namų vaistinėlę. Tačiau abu metodai tinka tiems, kurie jaučiasi priblokšti, kai pamato būsimo tvarkymosi mastą.
Projektas 333
Šis metodas, kurį išsamiai aprašė Courtney Carver to paties pavadinimo knygoje, tinka norint suskaidyti savo garderobą ir sukurti pagrindinių, tarpusavyje derančių daiktų kapsulę. Tam reikia pasirinkti 33 drabužių, papuošalų ir aksesuarų vienetus iš savo spintos, o likusius supakuoti ir padėti į šalį 3 mėnesiams. Metodo autorė mano, kad tokio laikotarpio pakaks išmokti iš riboto skaičiaus drabužių sudaryti komplektus, suprasti, ko trūksta kasdienėje spintoje, ir sugalvoti, ką daryti su nereikalingais daiktais.
Metodas 12-12-12
Tai ilgalaikis metodas, padedantis atsikratyti nereikalingų daiktų ir kartu motyvuojantis keisti gyvenimo būdą. Šis metodas – kasdien išmesti 12 daiktų, 12 daiktų sudėti į vietą ir dar 12 daiktų atiduoti žmonėms, kuriems jų reikia.
Tuzinas yra pakankamai mažas skaičius, kad per daug nepavargtumėte nuo darbo, ir pakankamai didelis, kad palaikytumėte tvarką. Žinoma, galite patys padidinti arba sumažinti šį skaičių, kad jis atitiktų jūsų poreikius. Pagrindinė idėja – įgyti įprotį kasdien nustatyti, ko galite atsikratyti, o ką reikia padėti į vietą.
Organizacinis trikampis
Tai dar vienas ilgalaikis metodas. Jį sukūrė Andrew Mellen, knygos „Atsikratykite šiukšlių iš savo gyvenimo!” autorius. Andrew Mellenas, kuris mano, kad trijų pakopų metodas padės palaikyti tvarką jūsų namuose:
- Kiekvienas daiktas turi turėti savo vietą.
- Panašūs daiktai turėtų būti laikomi šalia vienas kito.
- Nauji daiktai turėtų užimti senų daiktų vietą.
Jei laikysitės šių taisyklių – laikysite viską savo vietose (ir atsikratysite daiktų, kuriems nėra vietos), panašius daiktus laikysite kartu ir išmesite senus daiktus, kai atsiranda naujų – ne tik sutvarkysite savo erdvę, bet ir išlaikysite visišką tvarką.
Penkių sekundžių taisyklė
Šią mažą gudrybę galima naudoti norint išvengti laiko gaišimo ilgai galvojant, ką išmesti, o ką pasilikti. Norėdami tai padaryti, skaičiuokite nuo penkių iki vieno, kad jūsų smegenys suprastų situacijos skubumą, o kai baigsis atgalinis skaičiavimas, pasirinkite. Giliai širdyje paprastai žinome, kokių daiktų mums reikia, o kokių ne. Penkių sekundžių taisyklė padeda greitai priimti sprendimus ir nesustoti tvarkytis.
Jei po penkių sekundžių vis dar negalite apsispręsti, užduokite sau du klausimus:
- Ar galiu pakeisti šį daiktą išleisdamas mažiau nei 20 eurų?
- Ar galiu šį daiktą pakeisti per mažiau nei 20 minučių?
Jei abu atsakymai teigiami, daiktą galima drąsiai išmesti arba atiduoti. Atlaisvinta vieta jums kainuos tiek, kiek išleisite mažai tikėtinu atveju, jei daikto prireiks dar kartą.
Peterio Walsho metodas
Peteris Walshas yra profesionalus erdvės organizatorius ir populiarių televizijos laidų apie šiukšlėmis užpildytus namus vedėjas. Jis siūlo gana radikalų valymo metodą, kurį sudaro šie žingsniai:
- Visiškai išvalykite erdvę, pašalindami visus daiktus.
- Susikurkite erdvės viziją ir nusistatykite ketinimą, t. y. nustatykite, kokiam tikslui norite naudoti kambarį ir kaip tiksliai tai ketinate daryti.
- Padalykite viską, ką prieš tai išvalėte, į dvi grupes – kas tinka ir kas netinka vizijai.
- Dovanokite labdarai arba išmeskite daiktus, kurie neatitinka jūsų tikslų ir ketinimų.
- Daiktus sudėkite į vietas, kurios atitinka jūsų erdvės funkcijos viziją.
Peterio Walsho metodas yra gana imlus darbui, kitaip nei įprastesni erdvės organizavimo būdai. Tačiau jei jūsų namams reikia esminių pokyčių, verta įdėti pastangų.
Tvarkymasis gyvenimo greičiu
Šią idėją pasiūlė Dayna White, kuri pirmiausia savo tinklaraštyje aprašė savo kelionę į tvarkymąsi, o vėliau parašė knygą ” Tvarkymasis gyvenimo greičiu: kaip laimėti nesibaigiančią kovą su daiktais”. Joje, atsižvelgdama į savo sėkmes ir nesėkmes, autorė pateikia formulę, kuri leidžia susitvarkyti daiktus neperkraunant savęs.
Norint pasinaudoti šia technika, reikia pasirinkti nedidelę teritoriją ir atlikti penkis veiksmus:
- Išmeskite šiukšles, pavyzdžiui, kvitus, pakuotes, maisto produktus, kurių galiojimo laikas pasibaigęs, viską, kas sulūžę, arba viską, ko jums tiesiog nereikia ar nenaudojate.
- Atlikite ką nors paprasto, pavyzdžiui, sudėkite viską, kas guli aplink, į savo vietas.
- Nustatykite, ką galite atiduoti labdarai, ir sudėkite į specialią dėžutę, kad būtų po ranka.
- Užduokite sau keletą klausimų. Pirmasis: „Jei man prireiks šio daikto, kur jį rasiu?”. Jei atsakymas iš karto ateina į galvą, turėtumėte ten tą daiktą padėti. Jei ne, pereikite prie antrojo klausimo: „Jei man prireiks šio daikto, ar prisiminsiu, kad jį jau turiu?”. Jei atsakymas neigiamas, turėtumėte jo atsikratyti.
- Galiausiai turėtumėte laikyti tik tai, kam turite vietos, ir susiorganizuoti patogią saugojimo sistemą.
Pakavimo vakarėlis
Šis tvarkymosi būdas prasideda nuo to, kad pasikviečiate draugus padėti jums supakuoti kambarį taip, tarsi kraustytumėtės. Tuomet dėžėms reikia priklijuoti etiketes, pavyzdžiui, „Indai” arba „Knygos”.
Tris savaites po „vakarėlio” toliau gyvenkite įprastai, daiktus išimdami tik tada, kai jų tikrai prireikia. Pasibaigus šiam laikotarpiui, peržiūrėsite dėžes, kad pamatytumėte, kurių daiktų jums neprireikė, ir nuspręsite, ar juos atiduoti, ar išmesti.
365 daiktais mažiau
Tai lėtas metodas, kuris užtruks visus metus. Galiausiai ne tik gyvensite daug švaresnėje ir tvarkingesnėje erdvėje, bet ir išsiugdysite įpročius, kurie padės ją tokią išlaikyti. Viskas, ko reikia, tai metus kasdien atsikratyti po vieną daiktą.
Tikslas čia ne momentinis, o lėtas virsmas, per kurį galite ko nors išmokti. Norėdami išlaikyti kasdienę pažangą, galite nustatyti priminimą telefone tam tikram laikui ir, kai tik suskambės žadintuvas, paimti vieną daiktą ir nuspręsti, ką su juo daryti – išmesti, parduoti ar atiduoti.
Šio metodo žavesys ne tik tas, kad išsiugdysite įprotį atsikratyti šlamšto, bet ir tai, kad laipsniškas tvarkymasis yra daug mažiau varginantis nei įprastas generalinis tvarkymas.
„Prieš ir po” metodas
Šis metodas ypač tinka tiems, kurie geriau geba vizualizuoti. Pirmiausia pasirinkite nedidelę darbo vietą, pavyzdžiui, vonios kambario spintelę ar rašomojo stalo stalčių, ir ją nufotografuokite. Tada reikia ją sutvarkyti ir vėl nufotografuoti, o tada palyginti abi nuotraukas.
Šį metodą galima naudoti kiekvieną kartą, kai turite kelias minutes smulkiam tvarkymui. Tuomet nuotraukos „prieš ir po” galerijoje bus viena po kitos, ir jums bus lengva pamatyti skirtumą bei išlaikyti motyvaciją toliau tvarkytis.